O przykrych skutkach swojego zachowania przekonali się cykliści, którzy w sobotę zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Nasielsku. Pamiętajmy, że nietrzeźwi rowerzyści są poważnym zagrożeniem dla innych, a w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków.

13 maja 2023 r., dzielnicowy z nasielskiego komisariatu pełnił służbę obchodową na terenie gminy. Przed południem zauważył na ul. Szafirowej w Starych Pieścirogach jadącego rowerem mężczyznę. Mieszkaniec nasielskiej gminy nie mógł utrzymać równowagi. Policjant od razu wyczuł od niego silną woń alkoholu. 58- latek wydmuchał 3,8 promila alkoholu. Był kompletnie pijany. Funkcjonariusz skierował przeciwko niemu wniosek do sądu o ukranie.

Tego samego dnia, około godziny 15:00 dzielnicowy z Komisariatu Policji w Nasielsku zatrzymał do kontroli drogowej jadącego na rowerze mężczyznę. Nie mógł on utrzymać równowagi i poruszał się przysłowiowym "wężykiem". Policjant przypuszczał, że 29- latek jest pijany. Badanie stanu trzeźwości nasielszczanina wykazało, że w wydychanym powietrzu ma aż 2,68 promila alkoholu. Nieodpowiedzialny cyklista został ukarany mandatem w wysokości 2.500 zł.

Zgodnie z nowym taryfikatorem, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku rowerzysta, którzy zostanie zatrzymany do kontroli w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu) zostanie ukarany mandatem w wysokości 2500 zł lub zostanie przeciwko niemu skierowany do sądu wniosek o ukaranie.

PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

 

podkom. Joanna Wielocha