W Nowym Dworze hołd Piłsudskiemu połączył mundur, samorząd i młodzież

2 min czytania
W Nowym Dworze hołd Piłsudskiemu połączył mundur, samorząd i młodzież

FOT. Powiat Nowodworski

Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim spotkali się ludzie z różnych środowisk, ale tego dnia mówili jednym głosem. Mundur, samorząd i młodzież stanęły obok siebie, żeby oddać hołd marszałkowi w związku z jego imieninami. Uroczystość miała w sobie i wojskową dyscyplinę, i szkolny rytm pamięci, który nie kończy się na samym złożeniu kwiatów.

  • Honorowy posterunek nadał uroczystości wojskowy ton
  • Młodzież i samorząd stanęły obok siebie pod pomnikiem

Honorowy posterunek nadał uroczystości wojskowy ton

Na początku przed pomnikiem pojawił się posterunek honorowy żołnierzy z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym. Dopiero po odegraniu hymnu państwowego uroczystość weszła w swój właściwy rytm – taki, w którym gesty ważą więcej niż długie deklaracje.

Głos zabrał płk w st. spocz. Alfred Kabata, prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP, a potem pod pomnikiem zaczęły pojawiać się kolejne delegacje. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz samorządowych, Związku Oficerów Rezerwy RP, szkół ponadpodstawowych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Sam moment był krótki, ale wymowny – w centrum miasta znów wybrzmiała pamięć o człowieku, który pozostaje jednym z najmocniejszych symboli polskiej niepodległości.

Młodzież i samorząd stanęły obok siebie pod pomnikiem

W uroczystości uczestniczył wicestarosta nowodworski Andrzej Pacocha, zaproszony przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Obecność samorządu nie miała tu wyłącznie oficjalnego znaczenia. W takich chwilach widać, że pamięć historyczna żyje nie tylko w przemówieniach, ale też w obecności ludzi, którzy chcą ją podtrzymywać razem z młodszym pokoleniem.

Na zakończenie głos zabrał burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Sebastian Sosiński, a całość poprowadził ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski, prezes Okręgu Mazowieckiego ZOR RP. Finał miał wyjątkowo czytelny znak rozpoznawczy – wspólne wykonanie „My, Pierwsza Brygada”. Ta pieśń, od lat kojarzona z legionową tradycją, domknęła obchody w sposób prosty i czytelny, bez zbędnej oprawy, ale z mocnym historycznym ciężarem.

na podstawie: Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Mazowieckim.

Autor: krystian