Czym są narzędzia glazurnicze?

Narzędzia glazurnicze to kategoria na tyle zróżnicowana, że obejmuje wiele przyrządów i akcesoriów, które służą do układania i wykończenia płytek ceramicznych, naturalnego kamienia, czy też innych dekoracyjnych powierzchni. Pracę z tym związane są zdecydowanie jednym z najtrudniejszych etapów robót budowlanych. Co więcej, nieodpowiednie wykonanie może być tragiczne w skutkach w późniejszym etapie. Warto więc zaopatrzyć się w profesjonalne i dobrej jakości narzędzia glazurnicze, jeszcze przed pracą z płytkami.

Jakie narzędzia glazurnicze ręczne przydadzą się do cięcia płytek?

Nie ma takich powierzchni, na których ułożymy płytki bez konieczności przycinania ich. Zarówno ściany, jak i podłogi w naszym domu mają różnego rodzaju załamania i wnęki, które wręcz wymuszają na nas przycinanie kafelków. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalistów. Jeśli jednak zdecydujemy się na samowolę, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami cięcia płytek, aby nie marnować materiału i uciąć je wręcz profesjonalnie. Potrzebujemy dobrego jednak kilku podstawowych narzędzi w zależności od wybranej metody cięcia:

  • Nóż szklarski i szczypce do glazury
  • Przecinarka do glazury tzw. gilotyna
  • Piła tarczowa (nie jest to jednak narzędzie ręczne)

Szeroka oferta narzędzi glazurniczych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/narzedzia-glazurnicze

Narzędzia glazurnicze ręczne do cięcia płytek – jak z nich korzystać?

Znając już podstawowe narzędzia ręczne glazurnicze, warto również zasięgnąć informacji, jak prawidłowo z nich korzystać. Będzie miało to zdecydowanie największy wpływ na jakość wykonania całej naszej pracy.

Cięcie płytek za pomocą noża szklarskiego i szczypiec do glazury – najprostsza metoda przycinania płytek. Może i nie wymaga profesjonalnego sprzętu, ale za to warto wykazać się siłą i precyzją. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć linie cięcia za pomocą ołówka. Następnie nożem wykonujemy cięcie na powierzchni płytki, wzdłuż linii, którą wcześniej zaznaczyliśmy. Później już tylko wystarczy przełamać ją energicznym ruchem i usunąć wszelkie nierówności za pomocą pilnika wolframowego. Niepotrzebny element można usunąć za pomocą szczypiec.

Cięcie płytek za pomocą przecinarki do glazury / gilotyny – jest to dość popularne narzędzie do cięcia płytek ceramicznych. Tak jak w przypadku użycie noża do cięcia, tak i tutaj w pierwszej kolejności wyznaczamy linie cięcia. Następnie należy umieścić płytkę na gilotynie i wykonać płytkie, proste cięcie. Następnie dociskamy stopkę przecinarki do kafla, przełamujemy do wzdłuż linii.

Akcesoria glazurnicze – jakie są potrzebne w przypadku układania płytek?

Mając już wymierzoną i dociętą płytkę w następnej kolejności, musimy ułożyć ją na danej powierzchni ściany lub podłogi. Aby dobrze wypoziomować kafelki, warto zaopatrzyć się w specjalne klipsy i kliny. Ważnym elementem glazurnika podczas układania płytek są także krzyżaki dystansowe, które pozwalają nam zachować odpowiednią szerokość fug pomiędzy montowaną glazurą. Chcąc przyspieszyć proces układania kafelków, warto zwrócić uwagę także na mieszarki do zaprawy klejowej czy też przyssawki próżniowe oraz wózkom, dzięki którym w łatwy sposób przetransportujemy wielkiego formatu glazury.