Uwaga na oszustów! Sprawdź, komu wysyłasz kod BLIK
Nie daj się oszukać metodą na kod BLIK! Oszuści wykorzystują naszą ufność, podszywając się pod znajomych i rodziny w komunikatorach społecznościowych. Zanim przekażesz kod BLIK, upewnij się, że osoba, która go potrzebuje, to rzeczywiście twój znajomy.
  1. Oszuści podszywają się pod znajomych w komunikatorach społecznościowych.
  2. Zainfekowanie telefonu wirusem poprzez kliknięcie w link.
  3. Prośby o przesłanie kodu BLIK i blokowanie możliwości nawiązania połączenia.
  4. Sposoby na uniknięcie wyłudzenia.

W ostatnim czasie coraz więcej osób pada ofiarą oszustw związanych z kodami BLIK. Oszuści, podszywając się pod naszych znajomych, wysyłają wiadomości z prośbą o przesłanie kodu BLIK, twierdząc, że potrzebują pilnie gotówki. Taka sytuacja miała miejsce w naszym regionie, gdzie kilka osób straciło swoje oszczędności.

Najczęściej do zainfekowania telefonu dochodzi, gdy nieświadomie klikniemy w podejrzany link. W ten sposób oszuści zyskują dostęp do naszych danych i mogą bez przeszkód podszywać się pod nas, wysyłając wiadomości do naszych kontaktów.

Proceder ten opiera się na wykorzystywaniu naszej ufności i braku podejrzliwości. Oszuści tworzą wiarygodne historie, które mają na celu wyłudzenie kodu BLIK. Kiedy ofiara próbuje zadzwonić do osoby, która rzekomo potrzebuje pomocy, telefon jest celowo zajmowany przez oszustów, co dodatkowo wzbudza zaufanie i wprowadza w błąd.

Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze należy potwierdzić tożsamość osoby proszącej o kod BLIK. Najlepiej jest skontaktować się z nią bezpośrednio i upewnić się, że prośba jest autentyczna. Jeśli telefon osoby, do której chcemy zadzwonić, jest zajęty, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i nie przesyłać żadnych kodów, dopóki nie mamy pewności co do prawdziwości sytuacji.

Oszuści wykorzystują różne metody, aby osiągnąć swój cel. Ważne jest, aby być świadomym zagrożeń i nie dać się zwieść. Pamiętajmy, że nasze oszczędności mogą być zagrożone, jeśli nie będziemy ostrożni. Codziennie na terenie całego kraju dochodzi do wyłudzeń metodą na kod BLIK, dlatego tak istotne jest zwiększenie naszej czujności.

Jeśli chcesz chronić swoje finanse, zawsze zastanów się, zanim przekażesz swój kod BLIK. Weryfikacja tożsamości osoby proszącej o taki kod może uchronić cię przed utratą oszczędności.


Na podstawie: KPP