Uwaga na oszustów podszywających się pod policjantów i bankowców!
W ostatnim czasie nasiliły się przypadki oszustw telefonicznych, w których przestępcy podszywają się pod policjantów i członków rodziny. Dowiedz się, jak uniknąć tych niebezpiecznych pułapek i co zrobić, gdy otrzymasz podejrzany telefon.
  1. Oszustwa telefoniczne z wykorzystaniem fałszywych tożsamości.
  2. Jakie są najczęstsze metody stosowane przez przestępców.
  3. Wskazówki, jak rozpoznać i unikać oszustw.
  4. Procedury postępowania w przypadku otrzymania podejrzanego telefonu.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, szczególnie seniorów, policja apeluje o rozwagę i informowanie bliskich o zagrożeniach związanych z oszustwami telefonicznymi. Jedna pochopna decyzja podjęta pod presją czasu może skutkować utratą oszczędności całego życia.

Przestępcy często działają metodą „na wnuczka”, podając się za członka rodziny w nagłej potrzebie, takiej jak wypadek czy choroba. Po uzyskaniu zgody na przekazanie pieniędzy, po odbiór gotówki wysyłają swojego wspólnika. Pamiętajmy, aby zachować spokój i skontaktować się z rodziną na znane nam numery telefonów, a nie te podane przez rozmówcę.

Ostatnio popularna stała się również metoda „na policjanta”. Oszuści dzwonią, podając się za funkcjonariuszy i informują o rzekomej akcji przeciwko oszustwom lub ataku hakerów na konto bankowe seniora. W celu ochrony środków, oszuści zalecają natychmiastowe wypłacenie gotówki i jej przekazanie. Po zakończeniu rzekomej akcji pieniądze miałyby zostać zwrócone. Należy pamiętać, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie żądają przekazania pieniędzy.

„Prawdziwy policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie będzie żądał od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy” – przypomina policja. Jeśli mamy wątpliwości, zakończmy rozmowę i zadzwońmy na Policję, podając dyżurnemu numer legitymacji i nazwisko funkcjonariusza, który do nas dzwonił.

Przestępcy celowo wywierają presję czasu, aby ofiara nie mogła racjonalnie myśleć. Dlatego w przypadku podejrzanego telefonu, nie podejmujmy decyzji w pośpiechu. Skontaktujmy się z rodziną i wyjaśnijmy sprawę. Nigdy nie przekazujmy gotówki obcym osobom ani nie ujawniamy miejsca jej przechowywania.

Choć metoda „na wnuczka” jest już dobrze znana, oszuści wciąż ją stosują, modyfikując swoje działania. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i bądźmy czujni. Każde podejrzenie oszustwa zgłaszajmy na Policję.


Wg inf z: KPP w Nowym Dworze Mazowieckim