Symbole na metkach ubrań – co oznaczają?

Każdy element garderoby powinien zawierać wszytą małą metką informacyjną. Mimo, że z początku może ona drapać i przeszkadzać, warto zapoznać się z zawartymi na niej informacjami, zanim sięgniemy po nożyczki aby ją wyciąć. Każdy symbol podpowiada nam jak należy prać i prasować ubrania żelazkiem, aby właściwie je konserwować i zachować ich dobry wygląd jak najdłużej. Symbole te są uniwersalne, a więc gdy raz je poznasz, będziesz w stanie odpowiednio dbać o każdą tkaninę.

Pranie ubrań w pralce wydaje się być proste. Pierwsze skojarzenie to posegregowanie ubrań wg koloru, wsypanie proszku, dolanie płynu do płukania i wybranie odpowiedniego programu. Jednak nie wszystkie tkaniny mogą być poddawane wirowaniu, nie wszystkie można prać w wysokiej temperaturze i wreszcie nie wszystkie mogą być prane w ogóle w wodzie. Satynowa bluzka nie powinna być w tym samym cyklu prania co gruby koc, nawet jeśli mają ten sam kolor. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie symbole prania i prasowania umieszczone na tkaninach.

Informacje umieszczone na metkach ubrań najczęściej zawierają informacje z poniższych kategorii:

  • sposób prania,
  • temperatura prania,
  • temperatura prasowania

Symbole sposobu prania – miska z płynem

Zwykła miska z płynem oznacza, że ubranie może być prane w pralce. Symbol prania z ręką w naczyniu informuje aby „prać ręcznie”, natomiast przekreślony symbol prania – to informacja o tym, że wybrany element garderoby nie może być prany klasycznie, w wodzie.

Symbole temperatury prania – miska z cyferkami lub kropkami

Wanienka z falą i wpisaną w środku liczbą informuje, w jakiej maksymalnej temperaturze w stopniach Celsjusza można prać dany element garderoby - 30, 60, 90 lub 95°C. Jeżeli ustawimy temperaturę wyższą, to niestety ryzykujemy że kolory wypłowieją a ubranie się skurczy. W najgorszej sytuacji nie będzie ono już zdatne do noszenia.

Symbole temperatury prasowania – żelazko z kropkami

Ten symbol jest najłatwiejszy i najbardziej intuicyjny do odczytania. Symbol żelazka informuje jak powinniśmy prasować ubranie. Może ono być przekreślone, dzięki czemu wiemy że danej tkaniny nie należy prasować – np. ekoskóry. Żelazko z jedną kropką to sugestia prasowania w niższych temperaturach, ponieważ materiał jest wrażliwy na ciepło i niestety łatwo go zniszczyć. Żelazko z dwiema lub trzema kropkami informuje, że do skutecznego wyprasowania możesz ustawić wyższa temperaturę. Przy okazji poznaj ranking żelazek, aby poznać które modele posiadają płynną regulację ciepła lub zasięgnij informacji o urządzeniach, które posiadają jedną, optymalny poziom ciepła do prasowania wszystkich tkanin. Jeżeli obawiasz się przypalenia, to rozwiązanie będzie zdecydowanie dla Ciebie.