Co dalej z Bitcoinem, Ethereum i innymi kryptowalutami?

Kryptowaluty były przez cały rok tematem rozmów w świecie finansów. W zeszłym roku kapitalizacja rynkowa wszystkich cyfrowych tokenów razem wziętych wzrosła z około 20 miliardów dolarów do 600 miliardów dolarów. I chociaż Bitcoin był zdecydowanie najbardziej znaną kryptowalutą - i nadal jest - pojawiło się wielu nowych konkurentów. Co więc dalej z Bitcoinem i innymi tokenami cyfrowymi? Oto krótki przegląd niektórych najciekawszych faktów i nadchodzących wydarzeń dotyczących kryptowalut.

Bitcoin i inne kryptowaluty fakty

Istnieje sporo podobieństw w obecnym stanie Bitcoina i bańki dot-com z końca lat 90-tych. W obu okresach inwestorzy zauroczyli się nową technologią, która miała nadzieję zmienić świat. Wyceny rosły coraz wyżej i wyżej, a naysayerzy ostrzegali przed bańką. I oczywiście wiele osób wzbogaciło się przy okazji.

Oprócz tych podobieństw istnieją również pewne istotne różnice. Jedną z nich jest to, że technologia leżąca u podstaw Bitcoina i innych kryptowalut jest faktycznie użyteczna, podczas gdy duża część bańki dot-comów opierała się na firmach, które nie miały prawdziwego modelu biznesowego. Inną różnicą jest to, że krach Nasdaq w 2000 roku był wydarzeniem jednorocznym, podczas gdy bańka w kryptowalutach rozwija się od ponad pięciu lat.

Ether i Ethereum

Ether to kryptowaluta, która zasila blockchain Ethereum. Podobnie jak Bitcoin jest zdecentralizowanym systemem płatności, Ethereum jest zdecentralizowaną siecią komputerową. Ethereum ma swoją własną walutę, Ether, która jest używana jako płatność za korzystanie z komputera i jego aplikacji. Dlaczego więc cena Ether rośnie? To głównie z powodu zwiększonej adopcji Ethereum i rosnącej liczby ICO wykorzystujących Ethereum. Te ICO przyniosły wiele uwagi do Ethereum, czyniąc go drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Problemy ze skalowalnością Ethereum zostały bardzo dobrze udokumentowane i wydają się być w martwym punkcie. Podejmowanych jest wiele inicjatyw, w tym sharding, łańcuchy boczne i plazma, które pomogą Ethereum lepiej skalować. Społeczność deweloperów Ethereum jest ogromna i możemy oczekiwać, że te problemy ze skalowalnością zostaną rozwiązane w ciągu najbliższych kilku lat.