Sesja wizerunkowa dla początkujących: dlaczego warto, jak się przygotować

Decyzja o wykonaniu sesji wizerunkowej to inwestycja w naszą karierę, w przyszłość firmy, którą prowadzimy. Usługi tego typu cieszą się wielką popularnością wśród przedsiębiorców, mówców, dziennikarzy, polityków, artystów, a także wszystkich osób, którym zależy na wyróżnieniu się w tłumie.

Dlaczego warto zainwestować w sesję wizerunkową?

Dziś oczywiste jest, że dobry wizerunek przyczynia się do sukcesu w biznesie. Nie możemy zaprzeczyć, że inni ludzie oceniają nas po wyglądzie. Sami nieświadomie postępujemy podobnie. Jest to silniejsze od nas. Zanim wrzucimy do sieci swoje zdjęcia, musimy zdawać sobie sprawę, że na ich podstawie będą oceniane nasze kompetencje. Być może niektórym wyda się to niesprawiedliwe i powierzchowne, jednak nie mamy na to żadnego wpływu. Tym co możemy zrobić jest pochwalenie się fotografiami, które zbudują nasz pozytywny wizerunek w oczach innych ludzi.

Komu pomoże profesjonalna sesja wizerunkowa?

Choć sesje wizerunkowe kojarzą się przede wszystkim z osobami publicznymi, tak naprawdę mogą pomóc każdemu. Warto pomyśleć o profesjonalnej sesji wizerunkowej zwłaszcza wtedy, gdy swoją działalność prowadzimy przez internet i nie mamy na co dzień kontaktu z klientami. Jako, że odbiorcy naszych produktów i usług nie widzą nas na żywo, jest więcej niż pewne, że wyrobią sobie opinię na nasz temat właśnie na podstawie zdjęć.

Jak znaleźć fotografa odpowiedzialnego za sesję zdjęciową?

Jako, że sesje wizerunkowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne, nie brakuje fotografów oferujących tego typu usługi. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z konkretnej oferty, musimy zdać sobie sprawę, że wykonanie profesjonalnej sesji wizerunkowej to nie jest zadanie proste, któremu może sprostać przeciętny fotograf. Musimy mieć świadomość, że zawód fotografa w Polsce może wykonywać praktycznie każdy, kto dysponuje odpowiednim sprzętem. Nikt nie sprawdza wiedzy i umiejętności takiej osoby.

W tej chwili jedynym sposobem na weryfikację umiejętności fotografa jest zapoznanie się z jego portfolio. Uważnie przejrzyjmy wszystkie zamieszczone w nim zdjęcia i zadajmy sobie pytanie, czy byłyby one satysfakcjonujące dla nas. Jeżeli nie – szukajmy dalej. Nie bójmy się odmawiać. Pamiętajmy, że umiejętnie wykonana sesja wizerunkowa może nam bardzo pomóc, jednocześnie złe zdjęcia poważnie zaszkodzą naszemu wizerunkowi.

Jak się przygotować do sesji wizerunkowej?

Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy profesjonalnego fotografa mającego doświadczenie w robieniu zdjęć wizerunkowych, przed sesją otrzymamy wszystkie niezbędne informacje odnośnie przygotowań. Przygotowania do sesji zawsze rozpoczynają się długą rozmową mającą na celu jak najlepsze poznanie potrzeb i oczekiwań klienta. Powinniśmy czuć się zaalarmowani, gdy fotograf zgadza się na współpracę nie zadając żadnych pytań.

Dobry fotograf ułatwi nam przygotowania do sesji wizerunkowej podpowiadając w jaki sposób powinniśmy pozować, żeby jak najlepiej wychodzić na zdjęciach. Na pierwszym spotkaniu uzgodnimy również takie kwestie jak ilość osób biorących udział w sesji, miejsce jej wykonania, ubiór i makijaż. Fotografowie zalecają, żeby przygotować na sesję co najmniej dwa zestawy ubrań – dzięki temu nasze zdjęcia będą bardziej różnorodne. Jeśli chcemy możemy zlecić wykonanie makijażu i fryzury ekipie specjalistów współpracujących z fotografem.

Często zapominamy, że ważnymi elementami przygotowań do sesji wizerunkowej jest zadbanie o swoje dobre samopoczucie, wyspanie się (żaden makijaż nie ukryje, że nie spaliśmy w nocy), zjedzenie pożywnego, ale lekkiego śniadania.

Sesja wizerunkowa – błędy, których powinniśmy unikać

Unikajmy zakładania na sesję ubrań, które nie są starannie wyprasowane. Niestety obiektyw aparatu jest w stanie wychwycić nawet te zagniecenia, które nie są dla nas widoczne. Złą praktyką jest zakładanie ubrań prześwitujących, a także strojów w jaskrawych kolorach (mogą pojawić się problemy z ich obróbką graficzną). Jeżeli nosimy soczewki kontaktowe, zdejmijmy je na czas sesji. Choć są bardzo wygodne, sprawiają, że nasze oczy wyglądają nienaturalnie.

Szukasz sesji wizerunkowej? Sprawdź ofertę Krzysztofa Zaleskiego