KPP ostrzega: Ostrożnie z kodem BLIK, oszuści podszywają się pod znajomych!
W dobie rosnącej liczby cyberataków, zwiększa się ryzyko stania się ich ofiarą, nawet gdy sprawca wydaje się być bliską nam osobą. Policja ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod znajomych, by wyłudzić od nas pieniądze za pomocą kodu BLIK. Nie daj się nabrać na fałszywą prośbę o "pilną pożyczkę" i zastosuj proste środki ostrożności.
  1. Ważne jest, aby ograniczać zaufanie do osób, które proszą nas o przekazanie pieniędzy poprzez komunikatory lub portale społecznościowe.
  2. Należy włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na portalach, by zabezpieczyć swoje konto przed przejęciem.
  3. Zawsze warto zweryfikować tożsamość osoby proszącej o pomoc finansową, najlepiej poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny.

Cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, by wykorzystać naszą ufność i dobre serce. Przedstawiają się jako bliscy znajomi bądź krewni w trudnej sytuacji, prosząc o szybką "pożyczkę". Ich strategia opiera się na manipulacji emocjami i presji czasu, co ma skłonić nas do pochopnych działań. Jednak zanim poddamy się ich naciskom i zdecydujemy się na przekazanie środków finansowych, musimy podjąć kroki w celu weryfikacji prośby.

Zapobieganie takim atakom nie jest trudne. Kluczowe jest, aby nie podejmować pochopnych decyzji oraz pamiętać o zabezpieczeniu swoich kont na mediach społecznościowych. W tym celu, jednym z zalecanych działań jest aktywacja procesu uwierzytelniania dwuskładnikowego, np. na Facebooku. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś będzie próbował uzyskać dostęp do naszego konta, dodatkowe hasło wysłane SMS-em stanie na straży naszego bezpieczeństwa.

W obliczu rosnącej liczby cyberataków, nasza czujność i zdolność do weryfikacji informacji nigdy nie były ważniejsze. Nie pozwólmy, aby nasza chęć niesienia pomocy została wykorzystana przeciwko nam. Pamiętajmy, że w świecie cyfrowym nie wszystko jest tym, czym się wydaje, a zastosowanie zdrowego rozsądku może nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnościami.


Opierając się na: KPP