W okresie wakacyjnym na drogach można zauważyć wzmożony ruch jednośladów. Apelujemy do wszystkich fanów „dwóch kółek” oraz kierowców samochodów o rozwagę i bezpieczną jazdę.

W okresie wakacyjnym na drogach można zauważyć wzmożony ruch jednośladów. Apelujemy do wszystkich fanów „dwóch kółek” oraz kierowców samochodów o rozwagę i bezpieczną jazdę.

Lato to czas dla miłośników motocykli. Niestety dla wielu posiadaczy motocykli jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną zdarzeń z udziałem motocykli jest nadmierna prędkość, kolejne to przecenianie swoich umiejętności, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy. Wynika z tego, że większości tragicznych wypadków można by uniknąć, gdyby tylko motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego.
Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku, niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje poważnych urazów, chroniony jest właściwie tylko przez kask. Kierowcę samochodu chroni karoseria, pasy bezpieczeństwa, poduszka powietrzna. Kierowca motocykla za kierownicą powinien czuć się dobrze i pewnie, szanować innych użytkowników dróg oraz znać i przestrzegać przepisy oraz zasady bezpieczeństwa.
W bezpiecznym podróżowaniu motocyklem może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych rad:
•    Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.
•    Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!
•    Motocyklista nigdy nie powinien "wciskać się" pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś może go nie zauważyć.
•    Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.
•    Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy, grozi najechaniem przez inny pojazd.
•    Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą!
•    Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.
•    Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił ci przydrożny krzyż.
•    Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Pamiętajmy: dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy.