Pokazy policyjnego sprzętu i wyposażenia, musztra policyjna, służbowe konie oraz psy, to tylko nieliczne atrakcje dla najmłodszych zorganizowane przez Oddział Prewencji Policji w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Na co dzień policjanci realizują swoje zadania na terenie Warszawy oraz całego stołecznego garnizonu. Dzisiejszy rodzinny piknik stał się okazją do pokazania dzieciom oraz najbliższym na czym polega codzienna praca ich oraz zaprzyjaźnionych kolegów z pozostałych pionów polskiej Policji.

Rodzinny piknik zaczął się krótko po godzinie 11.00, gdy do siedziby OPP na ul. Puławskiej w Piasecznie ściągało coraz więcej rodzin z najmłodszymi. To właśnie z myślą o dzieciach funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych zorganizowano liczne pokazy, a w cieniu wysokich drzew nieopodal placu apelowego także stoiska z wieloma atrakcjami.

Obchody Dnia Dziecka rozpoczął pokaz musztry paradnej z karabinkami w wykonaniu 12 policjantów Kompanii Reprezentacyjnej, a zaraz po nim formowanie szyków bojowych z pojazdów i pokaz taktyki działania pododdziału zwartego. W zaaranżowanym parku maszyn, najmłodsi mogli usiąść za sterami armatki wodnej Tajfun IV, czy transportera opancerzonego TUR z którym gościnnie przyjechali policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego „BOA”. Z resztą to nie jedyna atrakcja przez nich przygotowana, gdyż na miejscu można było zobaczyć jak wygląda praca i obsługa mobilnego robota pirotechnicznego wykorzystywanego do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z bronią oraz wyposażeniem wykorzystywanym w Oddziale Prewencji. Karabinek kompanii reprezentacyjnej Grot, pistolety sygnałowe oraz strzelby gładkolufowe, to tylko część ekspozycji, po którą chętnie sięgały nie tylko dzieci, ale i dorośli. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się doskonale rozpoznawalne białe hełmy wraz z zestawem przeciwuderzeniowym, które każdy śmiałek mógł przymierzyć do pamiątkowej fotografii.

Do dyspozycji zaproszonych gości było stoisko daktyloskopijne, przy którym najmłodsi mogli pobrać odciski palców, pod okiem policjantów z Laboratorium Kryminalistycznego KSP, a także wziąć udział w quizach dotyczących wiedzy na tematy związane z bezpieczeństwem. Zespół ratownictwa medycznego OPP przygotował pokazy udzielania pierwszej pomocy, opatrywania ran, a także reanimacji przy użyciu fantomów oraz aparatu Schillera, który pozwala na automatyczną kompresję klatki piersiowej u poszkodowanych m.in. w wypadkach komunikacyjnych.

Na miejscu pojawili się też zaprzyjaźnieni funkcjonariusze Straży Miejskiej z Piaseczna, którzy wraz z kolegami ze stołecznego Wydziału Ruchu Drogowego przygotowali „Bezpieczne miasteczko” na którym dzieciaki miały okazję pokonać rowerem tor, będący odwzorowaniem ulic i skrzyżowań z sygnalizacja świetlną uwzględniając przejścia dla pieszych czy przejazd kolejowy. Była to doskonała okazja, aby przez zabawę uczyć prawidłowych zasad poruszania się w ruchu miejskim. Nie zabrakło mieniących się w słońcu motocykli oraz wozu sekcji wypadkowej z warszawskiego Wydziału Ruchu Drogowego. Choć z ulicy Puławskiej do Wisły daleko, na rodzinnym pikniku pojawili się także policjanci Komisariatu Rzecznego z łodzią patrolową oraz konkursem i przygotowanymi nagrodami.

Tuż po godzinie 14.00 na terenach zielonych dziesiątki widzów oklaskiwały widowiskowy pokaz taktyki Policji konnej jak również efekty wyszkolenia przewodników z psami służbowymi. Tu najmłodszym serca skradły: Racuch, Wojtek i Ares - psi funkcjonariusze do zadań specjalnych. Pokazy wyszkolenia, tresury i posłuszeństwa zakończyły się gromkimi brawami oraz okazją do pamiątkowych fotografii.

Całość obchodów uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, która zapewniła oprawę muzyczną tej niecodziennej imprezie. Nie zabrakło koszy ze słodyczami dla najmłodszych, a dla wszystkich pozostałych przygotowano 300 litrów tradycyjnej grochówki, przy której można było posłuchać dziecięcych przebojów muzycznych w nowej aranżacji.

Był to dzień pełen atrakcji zarówno dla dzieci jak i rodziców, ale tez okazja, aby najbliższym przybliżyć na czym polega praca w policji i jak wiele form i odcieni może przybrać granatowy mundur.

tekst/foto sierż. Jacek Wisniewski

Film: podkom. Rafał Rutkowski


 

Film Dzien_dziecka_z_OPP_Warszawa__strona.mp4

Pobierz plik Dzien_dziecka_z_OPP_Warszawa__strona.mp4 (format mp4 - rozmiar 24.2 MB)