Od czego zależą ceny prądu? Czy istnieje sposób na obniżenie rachunków za energię?

Mimo oszczędzania i ograniczania zużycia prądu nie zawsze udaje nam się obniżyć rachunku za prąd. Wyłączamy lampki nocne, zmniejszamy temperaturę w pokoju, czy wyłączamy przedłużacze, a rachunki tak jak były duże, tak nadal są. Nadeszły trudne czasy, a konsumenci żyją w czasach ciągłych podwyżek cen prądu. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na kroki, które mogą pomóc w tych ciężkich chwilach. Od czego zależą ceny prądu? Jak zmienić dostawcę? I czy istnieją inne sposoby na obniżenie rachunków za energię? Czytajcie dalej, a my postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Od czego zależą ceny prądu?

Pierwszym powodem, przez który ceny prądu tak szaleją, są źródła energii, a mianowicie elektrownie. Te, które występują w Polsce, napędzane są węglem. Niestety, ale wydobycie tego surowca w naszych rodzimych kopalniach jest coraz droższy, a import z zagranicy jest utrudniony. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej, gdy Rosja postanowiła zaatakować Ukrainę i zostało wprowadzone embargo na węgiel. Jednak to nie jedyny powód, przez który ceny prądu są takie wysokie. Często wysokość naszych rachunków nie jest zależna tylko od tego, jak często się z niego korzysta. Bardzo często wysokie ceny prądu to konsekwencja wysokich cen, które narzuca dystrybutor. Jednak w Polsce nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego dostawcę zmienić i kupować prąd z innego źródła. Mamy do tego prawo, a stanowią o tym europejskie regulacja prawne. Co do dostępnych ofert na rynku – różnią się one między sobą ceną płaconą za kilowatogodzinę i usługami dodatkowymi.

Jeśli jednak nie interesuje Cię zmiana dystrybutora, albo w Twojej miejscowości nie ma takiej możliwości, to czytaj dalej. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej, które sprawdzą się w każdym domu.

Obniżanie rachunków za prąd – sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii

Poniżej przedstawiamy listę sprawdzonych sposobów, które mogą obniżyć rachunki za prąd. Dzięki temu rachunki za prąd nie będą nas straszyły, a zaoszczędzoną sumę w ciągu roku, możemy wykorzystać na przyjemniejsze cele.

Świadome korzystanie z urządzeń elektrycznych

Jest to podstawowa metoda na obniżenie rachunków za prąd. Świadome korzystanie z urządzeń elektrycznych nie polega na życiu jak w jaskini, czy też odłączanie telewizora czy innych sprzętów z gniazdka za każdym razem. Warto ustawić czas automatycznego w urządzeniach, które posiadają taką funkcję, to samo tyczy się ze światłami. Zamiast korzystać z mikrofali, możemy podgrzać jedzenie na patelni. Oczywiście, będzie trwało to trochę dłużej, ale dzięki temu zaoszczędzimy na prądzie, a jedzenie będzie o wiele smaczniejsze. To samo tyczy się piekarnika, który podczas nagrzewania potrafi zużywać ogromne ilości energii. Czasami warto poświęcić trochę więcej czasu przy garnkach, co będzie dla nas inwestycją długoterminową.

Fotowoltaika dla firm to świetne rozwiązanie na energooszczędność i zmniejszone rachunki za prąd.

Kupuj sprzęt energooszczędny

Wybieranie energooszczędnych sprzętów, które zużywają o wiele mniej energii elektrycznej, jest świetnym rozwiązaniem. Tym bardziej że są one zazwyczaj bardziej ekologiczne, a w dzisiejszych czasach są coraz korzystniejsze cenowo. Jednak zanim kupimy taki sprzęt, musimy zapoznać się z zapotrzebowaniem energetycznym naszego domu, żeby nie okazało się, że sprzęt stosunkowo tani będzie bardzo drogi w eksploatacji. Warto również sprawdzić odpowiednie i energooszczędne tryby w naszych sprzętach, a unikać tych, które zużywają energii zbyt wiele – tak jak szybkie nagrzewanie piekarnika, czy szybsze zmywanie w zmywarce. Dla przykładu, wiele pralek posiada tzw. tryb ECO, który potrwa o godzinę dłużej, ale pozwoli nam na obniżenie rachunków za prąd.

Inwestycja w fotowoltaikę

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i chcesz oszczędzać na prądzie, to koniecznie musisz zainteresować się inwestycją w fotowoltaikę. W niektórych rejonach Polski można otrzymać dotację, która pomoże w zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na Twoim domu. Przy stale rosnących cenach prądu, fotowoltaika jest coraz bardziej rozsądną inwestycją. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym szybciej będziemy korzystać z jej zalet i bardzo szybko zauważymy różnice na naszych rachunkach za prąd.

Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalnym montażem fotowoltaiki w Twoim domu, to koniecznie zajrzyj na Esoleo.pl. Ta profesjonalna i doświadczona ekipa pomoże w instalacji paneli, które w mgnieniu oka obniżą Twoje rachunki za prąd.