Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Maty wiklinowe i agrotkanina - akcesoria niezbędne w ogrodzie i nie tylko

Dbasz o swój ogród - starannie pielisz rabaty, wyrywając chwasty i inne niechciane rośliny. Jednak widzisz, że przydomowej przestrzeni wciąż czegoś brakuje. Poznaj maty wiklinowe i agrotkaninę. Te pierwsze ozdobią płoty i zakryją mało estetyczne miejsca w ogrodzie. Drugie natomiast to idealna broń w walce z chwastami. I nie tylko. 

Maty wiklinowe - od lat znane i doceniane

Czym są maty wiklinowe? Wyplata się je z długich, prostych gałązek wierzbowych. Do tworzenia mat wiklinowych wykorzystuje się pędy, które zostały świeżo ścięte. Nie poddaje się ich ani procesowi moczenia, ani korowania. 

Następnie specjalistyczne maszyny docinają gałązki i mocują je ze sobą za pomocą drucików. Te naturalne dekoracje wpisują się w dzisiejsze trendy i sprawdzają się w wielu aranżacjach nie tylko ogrodowych. Maty wiklinowe były znane od lat i choć w pewnym momencie odeszły do lamusa, dzisiaj znowu przeżywają swój renesans.  

Jak wykorzystasz maty wiklinowe w ogrodzie, domu i na balkonie?

Maty wiklinowe wykorzystasz na wiele sposobów. W ogrodzie przymocowane do już istniejącego ogrodzenia osłonią Cię przed ciekawskimi spojrzeniami osób niepowołanych. Zastosujesz je także do tłumienia hałasów z ulicy, dzięki czemu stworzysz w swojej przydomowej przestrzeni zaciszny zakątek. 

Podczas ciepłych miesięcy maty wiklinowe dadzą Ci upragniony cień, natomiast zimą posłużą jako ochrona dla roślinności. Jeśli zastosujesz je w altanie, ochronisz się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - wiatrem, deszczem i palącym słońcem.   

Maty wiklinowe zasłonią również mało estetyczne miejsca w ogrodzie takie jak kosze na śmieci czy kompostowniki. 

Natomiast na balkonie mata wiklinowa posłuży jako osłona przed spojrzeniami sąsiadów oraz jako ozdoba. Dzięki niej zaaranżujesz przytulny kącik - idealny do spędzania czasu z rodziną i znajomymi. 

W domu maty wiklinowe wykorzystasz do zasłonięcia mało atrakcyjnych miejsc - kaloryferów, grzejników. Te akcesoria są niezastąpione, jeśli aranżujesz mieszkanie w stylu rustykalnym. Nadają one sielski klimat. 

Agrotkanina, czyli mata ściółkująca niezbędna w ogrodzie

Agrotkanina to kolejne akcesorium, które wykorzystasz w ogrodzie. Obecnie zarówno profesjonalni ogrodnicy, jak i amatorzy nie wyobrażają sobie życia bez tego materiału. 

Agrotkaninę nazywa się także matą ściółkującą lub matą szkółkarską. To produkt wykonany z nici polipropylenowych - niezwykle trwałych i wytrzymałych. 

Agrotkaninę zastosujesz do ściółkowania. Dzięki niej między innymi zapobiegniesz rozwojowi chwastów. 

Jak agrotkanina pomaga w ściółkowaniu gleby?

Ściółkowanie jest zabiegiem, którego celem jest utrzymanie jak najlepszego stanu gleby. Agrotkanina przede wszystkim:

  • chroni ziemię przed nadmiernym rozwojem chwastów - nie musisz zatem męczyć się z ich wyrywaniem, a kiedy już się pojawią, łatwo usuniesz je mechanicznie, 
  • dzięki niej unikasz używania nadmiaru chemii, w tym szkodliwych herbicydów, których stosowanie jest drogie i zdecydowanie nieekologiczne, 
  • zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z gleby, a Ty oszczędzasz wodę i czas, który przeznaczyłbyś na podlewanie roślinności, 
  • utrzymuje niższą temperaturę przy roślinach, 
  • zapewnia roślinności ochronę przed mrozem, 
  • dostarcza roślinom składniki odżywcze niezbędne do ich prawidłowego wzrostu, 
  • nie dopuszcza do erozji gleby, 
  • zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, jednocześnie pozytywnie wpływając na wchłanianie wody opadowej, 
  • izoluje warzywa i owoce od wilgoci, zapobiegając ich brudzeniu się i gniciu. 

 

Jak widzisz i maty wiklinowe, i agrotkanina to akcesoria idealne do ogrodu. Te pierwsze są naturalne, przez co doskonale wpisują się w dzisiejsze eko trendy. Z kolei agrotkanina także ma w sobie potencjał ekologiczny. Dzięki niej unikasz stosowania zbędnej chemii, zadbasz więc o środowisko. Chociaż, jak wiesz, jej zastosowanie jest o wiele szersze.