Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, które umożliwia nabycie własnej nieruchomości osobom, które nie dysponują wymaganą kwotą w gotówce. Długoterminowy okres spłaty pozwala rozłożyć zobowiązanie na mniejsze raty, które z czasem można zacząć nadpłacać. Czy jest to opłacalne?

Długoterminowe zobowiązanie

Kredyt hipoteczny jest optymalnym rozwiązaniem. Niestety z kredytem trzeba „zaprzyjaźnić” się na wiele lat, jest to bowiem zobowiązanie długoterminowe, trwające nawet 35 lat. Kwota kredytu, zgodnie z harmonogramem spłat jest rozłożona na raty. Wysokość rat zależy od wysokości kwoty kredytu i czasu jego trwania.

Niskie raty oznaczają długi czas spłaty. Jest to bardzo bezpieczne, bo na przestrzeni lat sytuacja życiowa z różnych powodów może ulec zmianie i trzeba podejmować adekwatne decyzje. Co zrobić kiedy pojawi się możliwość spłacenia kilku rat do przodu lub nawet comiesięcznego ich nadpłacania?

Co to znaczy nadpłacać kredyt hipoteczny?

Nadpłata kredytu oznacza wpłacanie bankowi wyższych kwot, niż to wynika z harmonogramu spłaty. Wysokość nadpłacanej kwoty, jak również częstotliwość wpłat jest indywidualną decyzją kredytobiorcy. Wszystko zależy od jego chęci i możliwości finansowych. Przez pierwsze trzy lata spłaty kredytu, prowizja może wynosić maksymalnie 3% wpłacanej kwoty. Po tym czasie banki nie naliczają już prowizji od nadpłaconych kwot.

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Nadpłacanie kredytu pozwoli szybciej zakończyć zobowiązanie finansowe, zaoszczędzić na odsetkach oraz zyskać spokój psychiczny. Część osób uważa jednak, że dodatkową gotówkę lepiej przeznaczyć na inne, przynoszące zysk inwestycje lub trzymać ją jako zabezpieczenie na trudniejszy czas.

Korzyści wynikające z nadpłaty kredytu

Każda nadpłacona złotówka prowadzi do oszczędności i zmniejszenia kolejnych rat kredytu, dlatego warto inwestować w ten sposób nawet niewielkie kwoty. Warto jednak pamiętać, że im większe będą nadpłacone kwoty, tym szybciej zmniejszy się saldo kredytu. Popularne jest nadpłacanie rat podwójnie, lecz w praktyce suma może być dowolna.

Nawet drobna kwota zrobi pewną różnicę, bo pozwoli zredukować wysokość odsetek, które naliczają się każdorazowo od aktualnego salda kredytu. Dzięki nadpłatom spłata kredytu nastąpi szybciej, a przez to, będzie on tańszy. Dodatkowym argumentem jest fakt, że obecnie inwestowanie w lokaty czy trzymanie środków na koncie jest mało opłacalne.

Czy zawsze warto nadpłacać?

Pomimo oczywistych korzyści, osoby o mniejszej płynności finansowej powinny przede wszystkim zadbać o zgromadzenie oszczędności i zabezpieczenie się na wypadek utraty pracy, choroby czy innych trudnych okoliczności mających wpływ na stan budżetu rodzinnego.

Nadpłacanie kredytu jest dobrym rozwiązaniem dla osób, których sytuacja finansowa jest stabilna i wpłacając określone kwoty na ten cel, nie wyczerpują przez to domowego budżetu. Deweloperzy w Nowym Dworze Mazowieckim oferują pomoc doradcy kredytowego, który pomoże znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie oraz doradzi w wątpliwościach związanych ze spłatą kredytu.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl