Neurochirurgia jest dziedziną medycyny, która obejmuje choroby układu nerwowego. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanego efektu, konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu lub operacji. Do neurochirurga kieruje się pacjentów z podejrzeniem między innymi wodogłowia, guza mózgu, krwotoku wewnątrzczaszkowego. Zajmuje się on problemami ze zdrowiem, które obejmują mózgowie, rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe.
Jakie schorzenia leczy neurochirurg?
W przypadku chorób dotyczących układu nerwowego bardzo często konieczne jest podjęcie inwazyjnego leczenia, czyli operacyjnego. Neurochirurgia powstała z myślą o pacjentach, którzy borykają się z dyskopatiami – szyjnymi, lędźwiowymi. Z usług neurochirurga korzysta się w przypadku guzów mózgu i zmian nowotworowych w obrębie układu nerwowego.
Do specjalisty tego kieruje się pacjentów z ostrymi bólami kręgosłupa o charakterze chronicznym. Konsultacje neurochirurga są wskazane przy urazach kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Będzie odpowiednia osobą przy nadciśnieniu wewnątrzczaszkowym, wodogłowiu, przepuklinie mózgowo-rdzeniowej, chorobach naczyniowych mózgu u naczyniaków.
Jakie są wskazania do zapisania się na konsultacje do neurochirurga?
Do neurochirurga można udać się samodzielnie lub zostać skierowanym do specjalisty przez internistę/neurologa po konsultacji. Wskazaniem do odwiedzenia go są bóle i zawroty głowy. Dolegliwości bólowe o dużym natężeniu i powtarzające się mogą świadczyć o poważnej chorobie, guzie w obrębie mózgu, zwiększonym ciśnieniu wewnątrzczaszkowym.
Nie wolno lekceważyć objawów, bo dzięki wczesnemu wykryciu problemu i szybkiemu wdrożeniu leczenia możliwe staje się całkowite wyleczenie, uchronienie pacjenta przed szeregiem uciążliwych symptomów i negatywnych konsekwencji. Jeśli potrzebujesz skorzystać z usług doświadczonego neurochirurga, już teraz zapisz się na konsultację w klinice REX MEDICA - rexmedica.pl/konsultacje/konsultacje-neurochirurgiczne. Możesz zrobić to telefonicznie lub za pomocą formularza rejestracji online.
Kiedy warto zgłosić się do neurochirurga?
W przypadku drętwienia i mrowienia kończyn najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie objawów ze specjalistą w postaci neurochirurga. Bardzo często wskazują one na problemy z rdzeniem kręgowym. Nie zwlekaj z odwiedzeniem specjalisty w przypadku dużej częstotliwości występowania drętwienia i mrowienia kończyn. Konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań, które pozwolą znaleźć źródło problemu i postawić trafną diagnozę.
Do neurochirurga zaleca się zgłosić przy zaburzeniach widzenia o nieznanej przyczynie. Nierzadko są to objawy, które wskazują na schorzenie układu nerwowego. W przypadku problemów z narządem wzroku, które mają podłoże neurologiczne, pojawiają się symptomy w postaci migrenowych bóli głowy, padaczki, nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Zaburzenia widzenia mogą być nawet następstwem choroby nowotworowej.
Neurochirurg będzie wskazany przy problemach z pamięcią. Bardzo często jej zaniki są następstwem patologicznych zmian w obrębie układu nerwowego. W niektórych przypadkach nie wystarczy leczenie farmakologiczne. Konieczne staje się wdrożenie leczenia operacyjnego. Do neurochirurga trafiają też osoby z urazami w obrębie kręgosłupa, gdy doszło do jego uszkodzenia.