Nagła awaria na autostradzie – co robić?

Autostrady to tak zwane drogi szybkiego ruchu. Posiadają one minimum po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz umożliwiają kierowcom jazdę z prędkością maksymalną 140 km/h. Ze względu na specyficzny charakter takich dróg, obowiązują na nich specjalne zasady, jeśli chodzi o postępowanie w przypadku nagłej awarii.

Odpowiednie zabezpieczenie miejsca awarii

Do nagłej awarii może dojść na dowolnej drodze, w tym również na autostradzie. Jeśli jest to możliwe, warto dojechać autem do najbliższego zjazdu lub parkingu. Czasami jednak awaria jest na tyle poważna, że dalsza podróż jest niemożliwa. W takiej sytuacji należy zjechać na pas awaryjny.

Kolejną czynnością jest włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego 100 metrów za pojazdem. Wszelkie czynności warto wykonywać po założeniu kamizelki odblaskowej. Zwiększy to widoczność kierowcy oraz pasażerów pojazdu.

Naprawa pojazdu na parkingu

W przypadku zjechania z autostrady lub na parking, istnieje możliwość dokonania naprawy samochodu. Czasami unieruchomienie auta może zostać spowodowane przez jakiś drobny problem. Jeśli ktoś posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności, narzędzia i elementy zapasowe (np. żarówki, bezpieczniki, itp.), wówczas można spróbować przeprowadzić samodzielną naprawę. Opcją alternatywną są usługi mobilnych serwisów pojazdów czy też pomocy drogowych, które oprócz holowania, zapewniają usługi z zakresu awaryjnego uruchamiania pojazdu czy też drobnych napraw na trasie.

Odholowanie samochodu z autostrady

Inną opcją radzenia sobie z nagłymi awariami na autostradach, jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się pomocą drogową, takich jak https://pomoc-drogowa-warszawa.supermechanik.pl. Tacy fachowcy specjalizują się między innymi w holowaniu aut na autostradach. Polskie przepisy wyraźnie mówią o tym, że nie jest możliwe korzystanie z linki holowniczej oraz innych tego typu metod. Oznacza to, że na autostradzie transport uszkodzonego pojazdu możliwy jest tylko na lawecie i tylko do najbliższego zjazdu. Na szczęście znalezienie firm, które posiadają odpowiednie licencje, umiejętności i sprzęt potrzebny do takiego holowania, nie stanowi dzisiaj dużego problemu.