Jakich składników unikać w kosmetykach?

Każdego roku wzrasta świadome zainteresowanie produktami naturalnymi, także w dziedzinie kosmetologii. Nie tylko patrzymy na to co jemy, kupując coraz więcej produktów ekologicznych, ale także w kwestii kosmetyków i środków czystości zaczynamy świadomie i z pełną odpowiedzialnością wybierać zdrowe i naturalne produkty, zwracając uwagę na ich skład chemiczny. Jedną z grup produktów, w których często możemy spotkać szkodliwe składniki i konserwanty, są kosmetyki. Zastanówmy się zatem jakich składników w kosmetykach najbardziej powinniśmy unikać.

Kosmetyki i ich skład chemiczny

Kupując kosmetyki w drogerii, warto zwrócić uwagę na listę składników, z jakich są one wyprodukowane. Jeżeli będziemy znali nazwy najbardziej szkodliwych składników, łatwiej będzie nam dokonywać właściwego wyboru podczas zakupów. Po pierwsze im bliżej początku znajduje się toksyczny składnik, tym większa jest jego zawartość w produkcie. Drugą ważną kwestią jest ilość użytych składników do produkcji danego kosmetyku, im mniej tym lepiej. Jeżeli natomiast skład produktu rozciąga się na całej etykiecie, nie należy on do najlepszych. I jeszcze jedna ważna spraw jaką jest data ważności kosmyków. Mogłoby się wydawać, że im dłuższa data przydatności, tym lepiej, a jest zupełnie odwrotnie. Jeżeli bowiem kosmetyk sprzedawany jest z wyjątkowo długą datą przydatności, to znaczy że zawiera duże stężenie szkodliwych konserwantów.

Kosmetyki i substancje szkodliwe

Podczas zakupów ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na substancje szkodliwe zawarte w kosmetykach. Nie zawsze reklamy mówią prawdę i samodzielnie powinniśmy sprawdzać faktyczny skład kosmetyków, znając nazwy najbardziej szkodliwych substancji. Do najpopularniejszych szkodliwych substancji należą: Trietanolamina, Poliakrylamid, które uznawane są za substancje rakotwórcze. W kosmetykach znajdziemy także znane składniki odpowiedzialne za pienienie się kosmetyków określane skrótami SLS i SLES. Mimo, że są to substancje ułatwiające mycie, naukowo potwierdzono ich wysoką szkodliwość dla skóry. Często powodują powstawanie wysypki czy prowadzą do alergii i wysuszania skóry na ciele człowieka. Innymi szkodliwymi substancjami są także parabeny i retinoidy. Te pierwsze to konserwanty przedłużające trwałość kosmetyków, dlatego jeżeli są używane w niewielkich ilościach, nie należą do najszkodliwszych. Retinoidy to substancje pochodne witaminy A, które nie powinny być używane przez kobiety w ciąży. Kosmetyki z ich dodatkiem mogą być dla tej grupy kobiet wyjątkowo niebezpieczne.

Zaciekawił Cię ten temat? Przeczytaj również: https://www.makehappyday.com/co-najbardziej-szkodzi-w-kosmetykach-lista-skladnikow/.