Zatrzymany z promilami i zakazami - sprawa rozpatrzona w 48 godzin

Policjanci z Posterunku Policji w Zakroczymiu wieczorem zatrzymali kierowcę, którego badanie trzeźwości wykazało blisko 1 promil alkoholu. Szybkie działania doprowadziły do skierowania sprawy na rozprawę w trybie przyspieszonym i wydania wyroku w ciągu 48 godzin.
Policjanci pełniący służbę w Posterunku Policji w Zakroczymiu zatrzymali do kontroli drogowej 36-latka kierującego daewoo matiz. Zatrzymanie miało miejsce 8 grudnia po godzinie 19:00 w Jaworowie Trębkach Starych.
Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie stanu trzeźwości wykazało u kierowcy blisko 1 promil alkoholu. Kontrola w policyjnych systemach ujawniła, że mężczyzna miał aktywne dwa sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych – wydane przez Sąd Rejonowy w Płońsku i przez Sąd Rejonowy w Płocku, który w czerwcu 2019 roku orzekł zakaz dożywotni.
Mężczyzna został zatrzymany i umieszczony w policyjnym areszcie. Sprawa trafiła na rozprawę w trybie przyspieszonym i została rozstrzygnięta w ciągu 48 godzin od zatrzymania.
Sąd orzekł karę 4 miesięcy pozbawienia wolności, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, świadczenie pieniężne 10 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Poszkodowanym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz przepadek pojazdu mechanicznego na rzecz Skarbu Państwa.
Tryb przyspieszony oznacza rozpatrzenie sprawy przez sąd w ciągu maksymalnie 48 godzin od zatrzymania.
Funkcjonariusze wskazują, że cykliczne kontrole drogowe mają wyeliminować z ruchu kierowców po alkoholu oraz osoby łamiące orzeczone zakazy. Policja podkreśla, że osoby prowadzące pojazdy wbrew sądowym zakazom stanowią poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, dlatego wprowadzane są procedury przyspieszone.
na podstawie: KPP.
Autor: krystian

