Modne i nowoczesne, czyli jakie farby wybrać do mieszkania?

Często wystarczy pomalowanie pomieszczenia, aby zyskało nowe życie. Jednak duża część osób  zadaje sobie pytanie „jakie farby wybrać?”. Szeroka gama produktów na rynku sprawia, że ciężko  zdecydować się na jeden rodzaj. Wszystko jednak zależy od charakterystyki dane pomieszczenia.  Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej? 

Jakie są rodzaje farb? – charakterystyka  

Odpowiednia dobrana farba do pomieszczenia jest kluczowym elementem podczas malowania  ścian. Na samym początku powinieneś się zastanowić, jaki pomieszczenia będzie malować i dobrać  odpowiednią rodzaj dostępny na rynku. Jakie farby wyróżniamy? 

  • Farby lateksowe – świetnie sprawdzają się w miejscach podatnych na zabrudzenia, cenią je  posiadacze zwierząt, czy też dzieci. Plamy, czy też różnego rodzaju artystyczne dzieła dzieci na  ścianach należy szybko zetrzeć. Farba lateksowa cechuje się paroprzepuszczalnością i elastycznością,  dlatego też jest jedną z najczęściej wybieranych na rynku. 
  • Farby akrylowe – najczęściej wybierany produkt na rynku, nadają się do prawie każdego  pomieszczenia oprócz kuchni i łazienki, ponieważ często gromadzi się tam wilgoć. Wydajność pozwala  na szybkie rozprowadzanie, a w konsekwencji niską cenę. 
  • Farby winylowe – popularność tego produktu nie jest tak duża, jak dwóch poprzednich, jednak  łatwo pokrywa się kolejne ściany i z pewnością są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mała  paroprzepuszczalność sprawia, że podczas szorowania możesz zetrzeć farbę.  
  • Farby ceramiczne – Coraz bardziej zyskują na popularności, odporne na uszkodzenia mechaniczne,  szorowanie detergentami oraz zabrudzenia. Nadają się do wszystkich pomieszczeń, nawet tych z  podwyższoną wilgotnością. Nie pękają i po każdym myciu się błyszczą. 

Na co zwrócić uwagę? – kilka przydatnych wskazówek 

Podczas dobierania farby, warto też zwrócić uwagę na kolor. Symbolika barw jest ważna i istnieją  pewne uniwersalne zasady, które można wdrożyć w życie. 

Od danego koloru może zależeć Twoje samopoczucie. Jeśli potrzebujesz wyciszenia, powinieneś  wybrać stonowane kolory. Pozwoli to także optycznie powiększyć pomieszczenie i dodać trochę  przestrzeni. Jaskrawe barwy sprawiają, że będziesz bardziej pobudzony i gotów do działania, dzieje  się tak, ponieważ jasne kolory bardziej odbijają światło słoneczne. Warto też kierować się swoim  przeczuciem, ponieważ to na 100% da Ci satysfakcję z wykonanej pracy. 

Szybkość schnięcia zależna jest od składu, niektóre farby mogą zyskać swoje wszystkie właściwości  dopiero po kilku dniach, a dla niektóre potrzebują nałożenia drugiej warstwy, aby kolor był  równomierny i pełny. Więcej o aranżacji wnętrz znajdziesz na stronie: https://stylowourzadzeni.pl/