Złociste bogactwo - czyli o miodowych kuracjach słów kilka

Uwielbiany za złocisty kolor i przyjemną konsystencję. Nieodłączny towarzysz zimowych herbat i ulubionych deserów. Miód jest znany ze swojej szerokiej palety zastosowań – od profilaktyki zdrowotnej, po codzienną pielęgnację skóry i ciała. Co powinniśmy wiedzieć o tym dobroczynnym produkcie?

Miód – czym się kierować podczas zakupu?

Jaki miód wybrać? W lokalnych sklepach oraz marketach oferta jest ogromna. Miody różnią się formą, rodzajem czy gramaturą. Skąd jednak wiadomo, który z nich jest naprawdę wartościowy, a co najważniejsze, prawdziwy? Tu ważnym faktorem będzie cena miodu, która nie powinna być zbyt niska. Podejrzanie niska cena produktu z wyższej półki, jakim jest miód, może sugerować, że dodany został do niego cukier lub jego chemiczny zamiennik. Co jednoznacznie pomoże określić, że miód jest naturalny i nie ma w sobie szkodliwych dodatków? Prawdziwy miód nie pozostaje płynny – po pewnym czasie w całości skrystalizuje się. Jeżeli więc zauważymy w sklepie, że w słoiku już zachodzi krystalizacja, to spokojnie możemy sięgnąć po taki produkt.

Jaki rodzaj miodu będzie najlepszy?

W sprzedaży dostępne są rozmaite rodzaje miodów. Różnią się smakiem, kolorem i pochodzeniem, ale też ich właściwościami zdrowotnymi. Miód rzepakowy polecany jest osobom, które chcą wesprzeć proces budowy kości lub pracę tarczycy i śledziony, ponieważ zawiera on duże ilości boru. Ten miód to również wybawienie podczas poparzenia – przyłożony do rany prawdopodobnie hamuje powstawanie bąbli. Z kolei miód akacjowy łagodzi stany zapalne w przewodzie pokarmowym i świetnie zadziała w przypadku wyczerpania fizycznego i psychicznego. Możemy dodać go również do melisy, jeżeli mamy problemy z zasypianiem. Taka mikstura pozwoli na przespanie spokojnie nocy. Dla borykających się z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych i przeziębieniami, idealny będzie miód lipowy, który działa przeciwgorączkowo, antyseptycznie i przeciwbakteryjnie. Ten również pomoże w łatwiejszym i szybszym zaśnięciu. Herbata z dodatkiem miodu lipowego będzie więc nie tylko dobrym pomysłem na uodpornienie, ale też wartościowy odpoczynek. Powyższe właściwości posiada również miód spadziowy, który wzmacnia układ nerwowy i może działać odtruwająco, jednocześnie chroniąc komórki ludzkiego ciała.

Miód w kosmetykach, czyli samo dobro dla skóry i włosów

Już od wieków stosuje się maseczki z dodatkiem miodu w domowej pielęgnacji, istnieje także wielu producentów kosmetyków, które bazują na miodzie - kosmetyki takie są dostępne w coraz większej ilości drogerii internetowych. Świetnie sprawdzają się, kiedy chcemy odżywić skórę lub przygotować na nagłe wyjście. Jakich efektów możemy się spodziewać po zastosowaniu takiej maseczki? Przede wszystkim nawilżenia, odżywienia i regeneracji. Właściwości miodu wykorzystuje się również w zwalczaniu trądziku. Można nakładać go punktowo, aby złagodzić stan zapalny. Sprawdzi się również z dodatkiem kilku kropli olejku z drzewa herbacianego. Miód ma tak szerokie właściwości, że może być z powodzeniem stosowany przy każdym rodzaju cery. Kosmetyki z drogerii z dodatkiem miodu to również gratka dla cery starzejącej się, ponieważ będą działać korzystnie w niwelowaniu zmarszczek. Miód spłyci je i ujędrni jednocześnie skórę. Dla szarej i pozbawionej blasku skóry zaleca się ekspresową maseczkę, którą wykonać można z dodatkiem miodu, oliwy z oliwek i żółtka. Jak wykonać taką maseczkę? Składniki łączymy ze sobą i nakładamy na oczyszczoną twarz – najlepiej przed samym wieczornym wyjściem. Po 20 minutach skóra jest odświeżona, nawilżona i pełna blasku. Miód możemy również wykorzystać w pielęgnacji włosów. Niewielką łyżkę wystarczy dodać do maseczki do włosów, którą stosujemy na co dzień. Taka mieszanka sprawi, że włosy będą zregenerowane, lśniące i spektakularnie nawilżone.

Miód to obowiązkowy punkt w budowaniu odporności i kuracjach w okresie przeziębieniowym. Jak widać świetnie sprawdzi się też w pielęgnacji skóry i włosów. Pamiętajmy tylko, aby nie żałować na niego pieniędzy i wybierać taki, który nie ma chemicznych dodatków i niepotrzebnego cukru.