Zabiegi ortopedyczne - co do nich należy

Medycyna stale się rozwija. Sprawia to, że zwiększany jest komfort życia społeczeństwa. Rozbudowana jest także gałąź związana z ortopedią. Dostęp do wielu zabiegów jest czymś na co czekali schorowani pacjenci. Nowa Ortopedia w Krakowie daje możliwość przeprowadzenia zabiegów w dużo szybszym tempie . Co jednak dokładnie wlicza się do zabiegów ortopedycznych?

Na czym polegają zabiegi ortopedyczne

Jeżeli mielibyśmy określić na czym konkretnie polegają zabiegi ortopedyczne nie potrzebujemy do tego specjalistycznego języka medycznego. Chodzi bowiem głównie o takie zabiegi, które są odpowiedzią na powstałe urazy lub zwyrodnienia w obrębie stawów. Zabiegi przeprowadzane są na aparacie kostno-stawowym. Cel ich przeprowadzania jest jasny: poprawa czynności narządu ruchu albo utrwalenie leczenia bezoperacyjnego. Wykonywane są wtedy, gdy farmakologia oraz rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych efektów, dając nadzieję na szybki powrót do sprawności. Ważna jest szybka reakcja- pacjenci często zgłaszają się po pomoc bardzo późno, nie zdając sobie sprawy z tego, jak poważna jest sytuacja i lecząc ból kości, stawów czy mięśni tabletkami przeciwbólowymi.

O które zabiegi chodzi konkretnie?

Istnieje całkiem sporo zabiegów tego typu, możemy jednak wyróżnić te najbardziej charakterystyczne, które pozwolą nam spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. Do zabiegów należy na przykład osteotomia, która polega na przecięciu kości, a także osteosynteza, która te kości zespala. Zaliczamy tutaj także artrodezę, w której chodzi o uzyskanie kościozrostu; ligamentotomię- pozwalającą na usunięcie przykurczu w stawie; plastykę- zabieg polegający na usunięciu uszkodzonych elementów stawu i wstawieniu na ich miejsce protez; transplantację- jest to przeniesienie tkanki z jednego miejsca organizmu do drugiego lub skorzystanie z tkanki innej osoby; transpozycję, która polega na przeniesienie w inne miejsce przyczepu, może to być na przykład staw, po to, aby zrównoważyć siły mięśni lub doprowadzić do przywrócenia brakujących ruchów.