niezdrowa dieta

Jedzenie jest paliwem dla naszego organizmu i ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Z niezdrowym odżywianiem kojarzy się wiele produktów i większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co powinniśmy jeść, a czego nie, aby zadbać o swoje zdrowie. Jakie są główne problemy związane z nieprawidłowym odżywianiem?

Jak niezdrowe produkty wpływają na nasz organizm?

Fast foody nie zawsze są zły, ale w większości przypadków jest to żywność wysoko przetworzona, zawierająca ogromną ilość węglowodanów, w tym cukier, sól i niezdrowe tłuszcze. Takie produkty są często wysokokaloryczne i mało wartościowe pod względem zawartości składników odżywczych. Jeśli fast food jest częstym substytutem zdrowej żywności, może bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie i masę ciała. Nadwaga jest czynnikiem ryzyka, który może wpływać na rozwój wielu chorób przewlekłych, w tym chorób serca i cukrzycy. Wiele potraw i napojów typu fast food oraz słodycze zawierają bardzo dużo węglowodanów, a przez to również kalorii. Nasz układ pokarmowy przekształca węglowodany w glukozę (cukier), która następnie trafia do krwiobiegu. W odpowiedzi na ten proces trzustka uwalnia insulinę, która transportuje cukier do komórek organizmu. Ponieważ glukoza jest wchłaniana przez tkanki organizmu, jej poziom we krwi spada. Kiedy spożywamy nadmiar węglowodanów, poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, co wywołuje znaczne wydzielanie insuliny. Jeśli wysoki poziom glukozy we krwi występuje zbyt często, ostatecznie może to doprowadzi do insulinooporności i cukrzycy typu 2.

Skutki złego odżywiania dla naszego organizmu

Cukier nie ma wartości odżywczych i zawiera wiele kalorii. Oczywiście, nasza dieta musi dostarczać nam węglowodany (w tym również cukry proste). Jednak wiele osób spożywa dwa razy więcej cukru, niż jest to rekomendowane dla optymalnego zdrowia. Wiele niezdrowych produktów zawiera również tłuszcze trans, które są bardzo szkodliwe (do tego stopnia, że w niektórych państwach ich wykorzystywanie jest zabronione). Tłuszcze trans, często występują w fast foodach, słodyczach i gotowych daniach. Nadmierne ilości soli (sodu) w fast foodach powodują zatrzymywanie wody. Zbyt dużo soli w diecie zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych, chorób nerek i raka żołądka. Według jednego z badań problemy z przejadaniem się i jedzeniem zbyt dużej ilości niezdrowych produktów wpływają również na pracę mózgu i mogą powodować problemy związane z pamięcią i uczeniem się. Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie różnych problemów ze zdrowiem jest catering dietetyczny Nowy Dwór Mazowiecki.