Interreg Europa Środkowa: Spotkanie informacyjne 2 lipca w Urzędzie Pracy
Już 2 lipca odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące naboru na małe projekty w ramach programu Interreg Europa Środkowa. Jest to doskonała okazja dla instytucji publicznych i prywatnych do zdobycia wiedzy i znalezienia partnerów do realizacji innowacyjnych projektów mających na celu wsparcie obszarów peryferyjnych i w trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Spotkanie informacyjne dotyczące naboru na małe projekty Interreg Europa Środkowa

Wspólny Sekretariat programu Interreg Europa Środkowa organizuje 2 lipca, w godzinach 10:00-11:30, spotkanie informacyjne dotyczące zasad trzeciego naboru na projekty małej skali. W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania szczegółowych informacji na temat procesu aplikacyjnego.

Spotkanie jest skierowane do przedstawicieli zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego, którzy są zainteresowani realizacją projektów służących poprawie warunków życia i pracy na obszarach zmarginalizowanych geograficznie i gospodarczo. Warto zwrócić uwagę, że rejestracja na to wydarzenie jest możliwa poprzez platformę do poszukiwania partnerów – Applicant Community.

Znajdź odpowiednich partnerów do współpracy

Program Interreg Europa Środkowa już teraz zachęca potencjalnych wnioskodawców do poszukiwania partnerów poprzez platformę Applicant Community. Współpraca międzynarodowa odgrywa kluczową rolę w realizacji projektów, dlatego istotne jest, aby znaleźć odpowiednich partnerów z różnych krajów. Minimalna liczba partnerów to trzy organizacje, z czego przynajmniej dwie muszą pochodzić z obszaru programu.

Platforma Applicant Community stanowi doskonałe narzędzie do nawiązywania kontaktów i wymiany pomysłów projektowych. Umożliwia również rejestrację na spotkanie informacyjne, co jest niezbędne dla wszystkich zainteresowanych udziałem w naborze.

Cel i zakres małych projektów Interreg Europa Środkowa

Głównym celem naboru na małe projekty jest wsparcie obszarów peryferyjnych i znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Projekty mają na celu tworzenie rozwiązań służących poprawie warunków pracy i życia, a także pobudzenie innowacji w tych regionach.

Nabór rozpocznie się w październiku i potrwa do grudnia 2024 roku. Maksymalny budżet projektu wynosi 800 tysięcy euro, z czego do 640 tysięcy euro może pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Projekty mogą trwać od 12 do 24 miesięcy i muszą dotyczyć obszarów charakteryzujących się niskim potencjałem gospodarczym, słabym dostępem do usług publicznych lub innymi czynnikami utrudniającymi rozwój społeczno-gospodarczy.

Kluczowe obszary tematyczne dla wnioskodawców

W ramach naboru wnioskodawcy mogą składać projekty dotyczące różnych celów szczegółowych. Zaleca się jednak skupienie na tematach o dużym znaczeniu dla obszarów peryferyjnych i słabiej rozwiniętych. Są to m.in. rozwijanie umiejętności w zakresie inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości, zielona mobilność miejska, poprawa połączeń transportowych obszarów wiejskich i peryferyjnych oraz wzmocnienie systemu zarządzania na rzecz zintegrowanego rozwoju terytorialnego.

Każdy z tych obszarów ma na celu adresowanie konkretnych problemów i wyzwań, z jakimi borykają się regiony peryferyjne. Na przykład, projekty związane z zieloną mobilnością miejską mogą przyczynić się do poprawy dostępności transportu publicznego na przedmieściach i obszarach wiejskich, co z kolei może wpływać na jakość życia mieszkańców.

Wsparcie i informacje dla wnioskodawców

W Polsce informacji na temat programu Interreg Europa Środkowa udziela Krajowy Punkt Kontaktowy. Kontaktować się można za pomocą e-maila (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonu (22 273 81 75). Dodatkowe informacje, dokumenty oraz wideoporadniki dostępne są również w języku angielskim, co pozwala na lepsze przygotowanie się do procesu aplikacyjnego.

Program Interreg Europa Środkowa to nie tylko szansa na finansowe wsparcie projektów, ale także możliwość współpracy międzynarodowej i wdrażania innowacyjnych rozwiązań na obszarach potrzebujących szczególnej uwagi. Udział w spotkaniu informacyjnym i rejestracja na platformie Applicant Community to pierwsze kroki do sukcesu w nadchodzącym naborze.


Wg inf z: Urząd Pracy