Owczarek niemiecki zalicza się do psów obronnych. Mimo że bywa łagodny i uległy, często staje się psem policyjnym. Każdy chyba kojarzy znany serial „Komisarz Alex”, w którym to właśnie owczarek jest głównym bohaterem.

Jeśli jesteś właścicielem psa tej rasy, przed Tobą niełatwe zadanie. Zyskałeś bowiem wiernego, lojalnego kompana, ale także niezwykle żywiołowe, pełne temperamentu zwierzę. Jak pielęgnować owczarka niemieckiego i sprawić, aby jego sierść była miękka, puszysta i lśniąca?

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u psa rasy owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki — historia rasy jednego z najbardziej inteligentnych psów

Wbrew pozorom owczarek niemiecki wcale nie wywodzi się od wilka. Jedyne, co łączy tę rasę z wilkiem, to budowa ciała. W XVII wieku w Niemczech owczarki były psami pasterskimi — wykorzystywano je do tego, aby pilnowały stada owiec.

Prawdziwa historia owczarka rozpoczyna się jednak w XIX wieku. To wtedy powstał pierwszy związek psów owczarskich o nazwie „Phylax”. Za twórcę rasy uznaje się Maxa von Stephanitza, ponieważ to on w 1899 założył we Frankfurcie Związek Hodowców Owczarków.

Wzorzec rasy pomógł mu opracować pies o imieniu Hektor.

W naszym kraju owczarki niemieckie pojawiły się przed II wojną światową. Ich hodowla rozwinęła się jednak dopiero w latach 60. XX wieku.

Służby mundurowe często wykorzystują owczarki do tropienia. Te jedne z najinteligentniejszych psów pomagają w ratownictwie, są także często przewodnikami osób niewidomych.

Owczarek, czyli pies o zrównoważonym charakterze

Owczarki są niesamowicie inteligentne i spostrzegawcze. To psy, które będą współpracować na zawodach i treningach. Niech Cię jednak nie zwiedzie ich żywiołowość — owczarki idealnie nadają się, aby poddać je tresurze. Uwielbiają kontakt z człowiekiem, dobrze dogadują się także z dziećmi. Wiedz jednak, że źle znoszą samotność i mocno przywiązują się do właścicieli. Owczarki to psy o zrównoważonym charakterze. Są spokojne i wydaje się, że w stosunku do obcych nieco zdystansowane. Szybko jednak nawiązują nowe przyjaźnie. Zarówno z czworonogami, jak i ludźmi.

Owczarek to nie typ samotnika. On wręcz uwielbia towarzystwo. Jeśli zyskasz jego sympatię, odwdzięczy Ci się miłością po grób i lojalnością.

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki to przedstawiciel psów średnich lub dużych. Jego wysokość w kłębie wynosi od 55 do 65 centymetrów. Ta rasa charakteryzuje się mocną, zwartą budową i proporcjonalną sylwetką. Linia zarysu ciała owczarka jest płynna — przechodzi od głowy osadzonej na mocnej szyi do silnego kłębu, opadającego grzbietu i grubego ogona. Klatka piersiowa owczarka jest szeroka — cechuje ją długi mostek i lekko wypukłe żebra. Ogon psa tej rasy jest puszysty — sięga do stawu skokowego.

Kufa owczarka jest mocna i długa. Natomiast grzbiet nosa prosty, a sam nos czarny. Warto zwrócić uwagę na oczy owczarka — średniej wielkości, w kształcie migdałów. Ich barwa jest ciemna, najczęściej brązowa.

Jak pielęgnować sierść owczarka niemieckiego?

Sierść owczarka niemieckiego składa się z podszerstka i warstwy włosa okrywowego. Podszerstek rośnie blisko skóry, jest ponadto miękki i delikatny. Pełni także funkcję izolacji. Włos warstwy wierzchniej jest sztywny i gruby. Jego zadaniem jest ochrona przed zimnem.

Niech Cię nie zwiedzie krótka sierść owczarka niemieckiego! O nią także trzeba odpowiednio dbać. Pupila od małego przyzwyczajaj do zabiegów pielęgnacyjnych. Swojego czworonożnego ulubieńca wyczesuje raz na 2-3 dni. W czasie linienia warto to robić nawet 2 razy dziennie. Regularne wyczesywanie sprawi, że usuniesz martwe włosy i zmniejszysz ryzyko kołtunienia się sierści.

Sierść owczarka nie nadaje się do trymowania ani strzyżenia. Bardzo ważna jest jednak jego kąpiel. Przyprowadź swojego pupila do sprawdzonego salonu groomerskiego tak, aby specjalista mógł zastosować profesjonalne szampony i odżywki. Podkreślą one barwę sierści i sprawią, że będzie zdrowa, gęsta i miła w dotyku.

Regularnie czyść uszy swojemu ulubieńcowi. Zadbaj także o jego pazury i zęby. Owczarek niemiecki ma tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego warto sprawdzać stan jego uzębienia.

Owczarek niemiecki jest psem praktycznie dla każdego, kto tylko może poświęcić mu sporo czasu. Będzie jednak najlepszym wyborem dla osób, które mają dom z ogrodem. Wtedy ten żywiołowy i pełen wigoru pies spożytkuje swoją ogromną energię.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://studio4dogs.pl/