Ogród zimowy jest wprost niezastąpionym elementem domu. W chłodniejszych porach roku możesz się w nim rozkoszować bliskością egzotycznej roślinności, a latem — znaleźć w nim upragniony chłód. Jak jednak zaaranżować ogród zimowy, aby stał się jednym z piękniejszych zakątków w domu?

Jak zaaranżować ogród zimowy, aby stworzyć przytulny zakątek w swoim domu?

Ogród zimowy — dzięki niemu wypoczniesz w otoczeniu natury

Kiedy na dworze robi się coraz zimniej — zaczyna łapać pierwszy przymrozek i śnieg przykrywa białą kołdrą trawniki, pora zaszyć się w domu i tam spędzać leniwe, długie wieczory. Tylko że odcięty od przyrody, szybko poczujesz melancholię.

Ogród zimowy to idealne miejsce do całorocznego wypoczynku. Późną jesienią i zimą w przeszklonym pomieszczeniu będziesz podziwiać spektakl natury, która za szybami maluje piękne krajobrazy. Raz będą to opadające kolorowe liście, a raz ubielone śniegiem korony drzew. W ogrodzie zimowym wypoczniesz w otoczeniu bujnej roślinności i ekskluzywnych dodatków, takich jak meble i stylowe bibeloty. Jeśli odpowiednio zaaranżujesz to dodatkowe, przeszklone wnętrze w swoim domu, zyskasz przytulny zakątek — prawdziwą oazę spokoju!

Jak zaaranżować ogród zimowy?

O budowie ogrodu zimowego warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Oczywiście, jeśli ma on powstać z zabudowanego tarasu czy balkonu, kwestią tą nie musisz się w ogóle przejmować. Przemyśl jednak kluczowe sprawy, takie jak usytuowanie ogrodu zimowego, rodzaj uprawianej w nim roślinności oraz sposób ogrzewania. Jeśli z przeszklonego wnętrza chcesz korzystać cały rok, powinno ono być ogrzewane.

Ogrody zimowe to po prostu budynki kubaturowe. Najczęściej ich konstrukcję wznosi się z profili aluminiowych, które wypełnia się szkłem lub poliwęglanem.

Usytuowanie ogrodu zimowego — lokalizacja ma znaczenie!

Dlaczego wciąż podkreślamy wagę usytuowania ogrodu zimowego? Ponieważ ma ona ogromne znaczenie, jeśli chodzi o hodowlę roślinności i dobór odpowiednich przesłon. Co zatem masz do wyboru? Twój ogród zimowy może być zlokalizowany od:

  • strony południowej — jest najbardziej nasłoneczniona; zimą to idealne miejsce do wypoczynku, jednak latem pamiętaj o tym, aby zastosować systemy przeciwsłoneczne, takie jak rolety; w tak usytuowanym ogrodzie zimowym warto hodować egzotyczne gatunki roślin,
  • strony północnej — jest ona dość chłodna, dlatego latem zacienienie nie będzie Ci potrzebne; zimą nie obejdzie się jednak bez ogrzewania (jeśli ogród zimowy ma Ci służyć całorocznie),
  • strony wschodniej — to najlepsza ze stron, jeśli chodzi o hodowlę roślin, co więcej — wnętrze nagrzane słońcem od wczesnych godzin porannych, a po południu chłodne, sprzyja wypoczynkowi,
  • strony zachodniej — to też dobry wybór, jeśli w ogrodzie zimowym zamierzasz hodować roślinność; wiedz jednak, że pomieszczenie mocno nagrzeje się w godzinach popołudniowych.

Jakie meble sprawdzą się w ogrodzie zimowym?

Wiele zależy tu od Twojej inwencji i preferencji. Nie musisz jednak się ograniczać, ponieważ ogród zimowy nie jest narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Postaw na klasykę, czyli drewniane meble salonowe. Wybierz orzech, palisander lub heban. Hebanowe meble idealnie pasują do stylu afrykańskiego — oddają jego surowe, egzotyczne piękno.

Jeśli jesteś miłośnikiem ekologii, zdecyduj się na meble rattanowe. Krzesła, fotele i sofy wykonane z rattanu to propozycja do ogrodu zimowego utrzymanego w stylu boho. Wystarczy tylko ozdobić je kilkoma kolorowymi, ręcznie wyszywanymi poduszkami, a całość zyska artystyczny klimat. Oczywiście możesz także zainwestować w masywne i bogato zdobione meble utrzymane w duchu kolonialnym. Do tego dobierz akcesoria i bibeloty nawiązujące do XIX wieku.

Roślinność w Twoim ogrodzie zimowym

Pamiętaj, że funkcja ogrodu zimowego nie ogranicza się do hodowli roślin. Tak było w XVIII i XIX, kiedy przeszklone oranżerie nazywano pomarańczarniami. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło — ogród zimowy to obecnie miejsce przeznaczone do relaksu i wypoczynku, co wcale nie oznacza, że masz zrezygnować z roślinności. Zatem, na jakie rośliny warto się zdecydować? W ciepłym ogrodzie zimowym, usytuowanym od strony południowej posadź aloes, ananas, storczyki czy paprocie. Mniej ciepła potrzebuje figowiec i palma. Tam, gdzie jest mało słońca, idealnie sprawdzi się bluszcz. Swojemu ogrodnikowi pozostaw kwestie pielęgnacji roślin, chyba że sam chcesz się nimi opiekować, co jest zajęciem niezwykle relaksującym.

Wystrój ogrodu zimowego zależy od Twojego gustu i upodobań. Nasze pomysły na pewno staną się dla Ciebie inspiracją. Dzięki nim dodatkowe, przeszklone pomieszczenie w Twoim domu będzie jego najpiękniejszym zakątkiem. Zaaranżuj ogród zimowy jak ze snów!

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.bartmetaco.pl/