Owczarek staroangielski, czyli bobtail bywa nazywany brytyjskim uwodzicielem. A to wszystko dzięki jego żywemu usposobieniu i pięknemu, bujnemu futerku. Pielęgnacja sierści owczarka staroangielskiego wymaga nie lada wysiłku i cierpliwości. Jednak warto poświęcić na nią czas, aby Twój pupil zachwycał.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u psa rasy owczarek staroangielski?

Owczarek staroangielski, czyli bobtail

Owczarek staroangielski zwany również bobtail, wywodzi się z Wysp Brytyjskich. Jego charakterystyczny krótki ogon nie jest wynikiem działania człowieka, a po prostu znakiem rozpoznawczym tej rasy. Pochodzenie owczarka staroangielskiego trudno dokładnie ustalić. Z do tej pory dostępnych źródeł wiadomo, że rasa powstała w południowo-zachodniej Anglii. Na jej ukształtowanie prawdopodobnie miały wpływ bearded collie. W żyłach owczarka staroangielskiego płynie również krew molosów, na co wskazuje budowa ich ciała.

Z dawnych zapisków wynika, że owczarki staroangielskie były przeznaczone do tego, aby pędzić bydło i owce na targ.

Do naszego kraju bobtail dotarł stosunkowo późno, ponieważ dopiero w 1975 roku. Psy te należą do rzadkich odmian owczarków. Na wystawach światowych również nie widuje się ich zbyt często.

Charakter owczarka staroangielskiego

Owczarek staroangielski to prawdziwy pies-przyjaciel. Łagodny, cierpliwy i o wesołym, pogodnym usposobieniu. To dobry wybór dla rodzin z dziećmi. Bobtail bardzo ceni sobie kontakt z człowiekiem. Pozostawiony samemu sobie czuje się nieszczęśliwy.

Owczarek staroangielski wprost przepada za zabawą. Podejmie praktycznie każde wyzwanie, jakie przed nim postawisz. Jednak musisz wiedzieć, że bobtail dość późno dojrzewa. W wieku 3 lat potrafi nadal zachowywać się jak szczeniaczek.

Twój pupil szybko się uczy, jest także niezwykle inteligentny. Rasa wymaga długich spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Jednak bobtail jest psem, któremu warto zapewnić nieustanny rozwój poprzez zabawę. Mile widziane dlatego są tu wszelkie zabawki interaktywne i węchowe.

Jak wygląda bobtail?

Bobtail ma charakterystyczną, kwadratową sylwetkę. Nieznacznie unosi się ona w górnej linii. Głowa owczarka staroangielskiego jest proporcjonalna do tułowia, natomiast oczodoły dobrze wysklepione. Oczy Twojego ulubieńca zazwyczaj są ciemnobrązowe, mogą również być dwukolorowe.

Owczarek staroangielski ma bardzo gęstą i bujną sierść. Jest ona długa i twarda. Futerko bobtaila najczęściej przybiera maść szarą lub niebieską z białymi znaczeniami.

Mimo wszystko pamiętaj o tym, że Twój czworonożny przyjaciel jest psem dużym i masywnym. Jego wysokość w kłębie wynosi nie mniej niż 55 centymetrów. Najwięksi przedstawiciele rasy mogą ważyć nawet 50 kilogramów.

Pielęgnacja sierści owczarka staroangielskiego

Wiesz już, że futerko Twojego pupila wymaga intensywnej pielęgnacji. Obfitą i grubą sierść swojego ulubieńca szczotkuj przynajmniej pół godziny każdego dnia. Wiedz, że okrywa włosowa Twojego czworonożnego przyjaciela jest podatna na działanie wilgoci i szybko się filcuje (w niekorzystnych warunkach atmosferycznych). Co za tym idzie, staraj się ograniczyć kontakt swojego psa z akwenami wodnymi. W przeciwnym razie możesz sobie nie poradzić z kołtunami i splątaniami powstałymi na skutek beztroskiej kąpieli Twojego ulubieńca.

Samo szczotkowanie to jednak zbyt mało. Ważną kwestią pozostaje to, w jaki sposób to robić.

Szczotkowanie bobtaila

Dla owczarka staroangielskiego szczotkowanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Najlepiej jeśli przyzwyczaisz swojego pupila do tego typu czynności. Warto to zrobić, kiedy Twój ulubieniec ma zaledwie kilka miesięcy. Przyda Ci się szczotka włosiana lub włosiano- nylonowa, szczotka druciana o gładkim zakończeniu, metalowe grzebienie i klamra do podpinania sierści. Nie zapomnij o odżywce w aerozolu, której użyjesz, aby futerko Twojego czworonożnego przyjaciela nie kołtuniło się podczas czesania. Pamiętaj, że kiedy powstaną supły i kołtuny, Twój ulubieniec może raz na zawsze zrazić się do szczotkowania.

Szczotkowanie zawsze zaczynaj od warstwy spodniej, stopniowo przesuwając szczotkę ku warstwom górnym. Dobrze najpierw wyczesać nogi i łapy. Rozczesuj sierść zawsze z kierunkiem wzrostu włosa.

Kąpiel owczarka staroangielskiego

Kąpiel Twojego pupila to zadanie, któremu możesz sam nie podołać. Zarówno ze względu na rozmiary Twojego ulubieńca, jak i jego wymagające futerko. Najlepiej zatem przyprowadzić go do sprawdzonego salonu groomerskiego, gdzie specjalista użyje odpowiednich kosmetyków — szamponów i odżywek. Kosmetyki pielęgnacyjne podkreślą również barwę szaty Twojego ulubieńca.

Jeśli chodzi o strzyżenie, to powinno ono podkreślać wyjątkową sylwetkę bobtaila.

Twój pupil za wszystkie zabiegi i okazaną miłość, odwdzięczy Ci się lojalnością i bezinteresownym uczuciem. To Twój prawdziwy przyjaciel, dlatego pamiętaj nie tylko o tym, aby pięknie wyglądał, ale także czuł się kochany.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://studio4dogs.pl/