Nieprawidłowe przejście lub przejazd przez torowisko czy przejazd kolejowy jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych oraz skalę ich skutków. W związku z tym wczoraj na terenie powiatu nowodworskiego przeprowadzone zostały działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”, które miały na celu zweryfikowanie czy piesi i kierujący przestrzegają norm prawa drogowego.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim prowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne w rejonie torowisk i przejazdów kolejowych, znajdujących się na terenie powiatu nowodworskiego. Funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych. Nie obyło się niestety bez mandatów. Najczęściej kierowcy pomimo nadawanego sygnału dźwiękowego, czerwonego sygnału świetlnego i zamykających się zapór, próbują jeszcze przejechać przez przejazd kolejowy mimo zbliżającego się pociągu. Również piesi przechodzą przez torowisko w miejscu niedozwolonym lub pod opuszczonymi zaporami. Tak też było również i wczoraj, 12 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, w wysokości nawet 2000 zł, zastosowano 6 pouczeń, skierowano 2 wnioski o ukaranie do sądu. W trakcie działań ujawniono również 2 osoby, które kierowały pojazdem nie posiadając do tego uprawnień.

Przyczyną zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych jest często ignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Dlatego apelujemy o rozsądek i szczególną ostrożność podczas przemieszania się przez przejazdy kolejowe.

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa:

 • Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

 • Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.

 • Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

 • Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.

 • Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie, gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle, co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.

 • Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

 • Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.

 • Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

 


 

podinsp. Małgorzata Witkowska

 • Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”
  Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”
 • Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”
  Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”
 • Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”
  Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”
 • Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”
  Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”