Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Treser psów – opis zawodu

Osoba pracująca w tym zawodzie odpowiedzialna jest za szkolenia psów oraz przystosowywania ich do działania w określonych celach czy uwarunkowaniach. Psy mogą być trenowane w celach cyrkowych, ratowniczych, policyjnych (np. do wykrywania materiałów nielegalnych, w tym narkotyki), obronnych, filmowych czy jako przewodnicy osób niepełnosprawnych. Praca ze zwierzęciem polega na wyrabianiu w nim odpowiednich nawyków, które wyzwalają wskazane bodźce. To długie godziny ćwiczeń, umiejętnego podejścia do psa, nawiązywanie swego rodzaju więzi ze zwierzęciem i uświadamianie mu roli do spełnienia.

Treser przeprowadza ćwiczenia bardzo dokładnie i indywidualnie z każdym psem. Zestaw ćwiczeń do każdej roli nieco się różni i opracowany został na podstawie dekad doświadczeń. Treser bierze też na siebie zawodową odpowiedzialność za poczynania psa w trakcie pełnienia właściwej funkcji. Praca może mieć charakter usługowy, terapeutyczny lub w ramach działalności służb porządkowych i ratunkowych.

Szczegóły pracy tresera psów szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-tresera-psow/

Treser psów – wymagania zawodowe

Podstawową kompetencją do sprawowania tego zawodu jest umiejętność pracy ze zwierzętami, zdolność do nawiązywania z nimi więzi i wpływania na ich poczynania. Nie bez znaczenia jednak jest też przygotowanie zawodowe – wszak od wyników pracy tresera zależeć będzie powodzenie przedsięwzięcia czy nawet ludzkie zdrowie. Przyszły treser psów musi przejść przez odpowiednie szkolenia. Organizują je związki kynologiczne, ośrodki szkolenia psów policyjnych czy inne jednostki potrzebujące w swoich celach wytresowanych psów. Takie szkolenie trwa około dwóch lat i zwieńczone jest egzaminem. To praca dla osób nie tylko miłujących zwierzęta, ale i wykazujących się cierpliwością, dokładnością, odpornością na rutynę i powtarzalność.

Więcej o tym jak zostać treserem psów przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-treserem-psow/.

Treser psów – warunki pracy

Taka praca siłą rzeczy wiąże się ze stałym kontaktem z psami. Choć powinny być odpowiednio myte i dezynfekowane, nadal istnieje pewne ryzyko zarażenia się chorobami wirusowymi czy bakteryjnymi od czworonogów. Podobnie jak nie da się wykluczyć niespodziewanych ataków psa na swojego tresera. Praca często odbywa się na świeżym powietrzu, w zmiennych warunkach atmosferycznych. Godziny pracy również bywają nieregularne, zwłaszcza jeśli treser pracuje na własny rachunek.

Treser psów – zatrudnienie i zarobki

Istnieje kilka szczebli zawodowego wtajemniczenia psich treserów. Każdy wiąże się z kierunkowym kursem i egzaminem. W zależności od tego, który stopień treser psów posiada, może pracować w ośrodkach szkoleniowych, w służbach porządkowych i ratowniczych albo prowadzić własną działalność usługową w celu tresury udomowionych psów. Zarobki tresera psów początkowo oscylują w okolicach pensji minimalnej, jednak doświadczenie i renoma sprawiają, że profesjonalni treserzy psów zarabiają około 5000 – 8000 zł brutto.