Mikrokawalerki – wymysł deweloperów czy potrzeba rynku?

Coraz częściej na portalach ogłoszeniowych i w katalogach deweloperów można spotkać się z ofertami mikrokawalerek. Być może wkrótce się to zmieni, rząd planuje bowiem nowelizację przepisów. Póki co cieszą się one jednak dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących własnego lokum.

Czym są mikrokawalerki i dlaczego cieszą się one popularnością?

Mikrokawalerki to – jak wskazuje nazwa – małe mieszkania. Z reguły mają one mniej niż 24 mkw. powierzchni. Jeszcze do niedawna mieszkania na sprzedaż w Warszawie oferowane jako mikrokawalerki miały ok. 18-20 mkw. Aktualnie na rynku można spotkać lokale o jeszcze mniejszym metrażu. Przykładowo deweloper Magmillon w ramach inwestycji Pole Mokotowskie oferuje mieszkania o powierzchni 6,7 czy 8,56 mkw. Z kolei Robyg w Modern Space proponuje mikrokawalerki o powierzchni 17,26 mkw.

Czym kierują się deweloperzy, proponując tak małe lokale? Firmy deweloperskie są nastawione na zysk, a widząc zapotrzebowanie na małe mieszkania, jedynie dostosowują oni swoją ofertę do rynkowego popytu. Duże zainteresowanie mikrokawalerkami to efekt m.in. częstszego inwestowania w mieszkania. Część inwestorów interesuje się małymi lokalami ze względu na ich cenę i atrakcyjne położenie.

Mikrokawalerki – nie tylko z myślą o inwestycji

Mimo że mikrokawalerki często są postrzegane przez pryzmat możliwego do osiągnięcia zysku, to nie brakuje też osób, które świadomie decydują się zamieszkać w małym mieszkaniu. Dlaczego? Mikrokawalerka to idealne rozwiązanie dla osoby, która:

  • Nie ma wystarczających środków, aby zakupić większe mieszkanie, lub nie chce korzystać z kredytu hipotecznego. Po kilku latach użytkowania mikrokawalerkę można zawsze sprzedać lub wynająć. Pierwsza opcja pozwala uzyskać wkład własny na większe lokum, a druga umożliwia zarobek.
  • Dużo pracuje, ale ceni sobie własny kąt. Wówczas mikrokawalerka może być postrzegana jako sypialnia, a nie życiowe centrum. W tym przypadku zakup większego mieszkania mógłby być nieekonomiczny.
  • Jest singlem i na razie nie zamierza zakładać rodziny. Wybór mikrokawalerki pozwala zaoszczędzić zarówno na opłatach eksploatacyjnych, jak i kosztach przeprowadzanych remontów.

Mikrokawalerki cieszą się też dużym zainteresowaniem wśród studentów. To ciekawa i niekoniecznie droższa alternatywa dla pokoju w mieszkaniu studenckim czy nawet akademiku.

Czy mikrokawalerki znikną z rynku?

Mimo swojej popularności już wkrótce mikrokawalerki mogą zniknąć z ofert deweloperów. Powodem są postępujące zmiany w prawie budowlanym – urzędnicy odpowiedzialni za budownictwo systematycznie nowelizują przepisy. W rezultacie tych zmian od 2018 r. minimalna powierzchnia nowego mieszkania wynosi 25 mkw.

Ze zniknięcia mikrokawalerek z rynku z pewnością nie byliby zadowoleni klienci, którzy nie potrzebują dużej przestrzeni i nie chcą płacić za niewykorzystany metraż. Wyeliminowanie z rynku ofert mieszkań o najmniejszym metrażu może też spowodować, że część nabywców wstrzyma się z zakupem, z kolei inni będą musieli skorzystać z oferty banków i zaciągnąć kredyt hipoteczny.