Zakup mieszkania za gotówkę

Zakup mieszkania to zawsze duże wyzwanie finansowe, które pochłonie kilkaset tysięcy złotych. Wielu z nas nie dysponuje takim kapitałem, stąd przy odpowiedniej wysokości wkładzie własnym zakup mieszkania finansujemy przez kredyt hipoteczny. W tym artykule przyjrzymy się jednak mieszkaniom kupowanym za gotówkę.

Mieszkania za gotówkę jako inwestycja i lokata kapitału

Jeśli przyjrzymy się danym statystycznym, nawet 4 na 10 mieszkań jest nabywanych za gotówkę, a w największych miastach ten odsetek jest jeszcze wyższy (nawet ponad 70%). To naprawdę sporo, a w najbliższym czasie liczba nabywców kupujących mieszkania bez wspomagania się kredytem może być większa. Zakup mieszkania jest bowiem coraz częściej traktowany jako inwestycja. Pamiętajmy, że inflacja jest wysoka, a w najbliższych latach na pewno będzie rosnąć. Do oszczędzania na lokatach i obligacjach nie zachęcają też drastycznie niskie stopy procentowe. Stąd inwestorzy szukają alternatyw, a właśnie nieruchomości są jedną z najbezpieczniejszych opcji dla zamrożenia gotówki.

Kredyt vs. gotówka. Co lepsze?

Oczywiście kredyty na zakup nieruchomości nadal są w cenie. Przede wszystkim dają one szansę zakupu mieszkania dla wielu młodych ludzi, którzy są na początku swojej ścieżki zawodowej i bez pomocy rodziców chcą przejść na swoje. Z drugiej strony od kilku lat i deweloperzy, i sprzedawcy indywidualni notują wzrost liczby transakcji gotówkowych.

Oczywiście kredyt ma swoje wady. Przede wszystkim jesteśmy związani z bankiem najczęściej na 20-30 lat, aby każdego miesiąca oddawać dla niego dużą część swojego wynagrodzenia. Takie mieszkania są też o kilkadziesiąt procent droższe. Kredyt zawsze oznacza dodatkowe koszty, podczas kiedy zakup mieszkania za gotówkę daje duże oszczędności i nie wpływa niekorzystnie na domowy budżet już po nabyciu lokalu mieszkalnego.

Gotówka daje też możliwość większej negocjacji ceny, chociaż w przypadku deweloperów rzadko jest to mocna karta przetargowa. Deweloperzy, którzy oferują m.in. nowe mieszkania w Ząbkach, raczej nie ugną się przed klientem płacącym gotówką. Dla inwestorów kredyt czy gotówka nie robi żadnej różnicy. Dlatego podczas negocjacji lepiej zwróćmy uwagę na wielkość mieszkania czy dodatkowe usługi (np. darmowa lub tańsza komórka lokatorska, miejsce w podziemnym garażu).

Nie ulega więc wątpliwości, że finansowanie zakupu gotówką ma wiele zalet. Mając odłożone kilkaset tysięcy złotych, możemy kupić mieszkanie bez pomocy banku, aby przez kilkadziesiąt lat nie czuć presji, że kiedy powinie nam się noga, mieszkanie zostanie nam odebrane. Wciąż zakup za gotówkę to także sprawdzony i jak pokazuje rynek – coraz popularniejszy sposób lokaty oszczędności.

Z drugiej strony gotówka na pewno nie zastąpi w pełni kredytów hipotecznych. Mimo niewielkiej przewagi nad finansowaniem za gotówkę, kredyty hipoteczne nadal się najpopularniejszym sposobem, aby zdobyć własne mieszkanie. Co więcej, często to jedyny sposób, aby mieć swoje cztery kąty. Warto w takiej sytuacji dobrze rozejrzeć się na rynku i skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam znaleźć najlepszą ofertę kredytową na rynku.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl