Jazda na rowerze po chodniku – czy to dozwolone?

Jazda na rowerze po chodniku – czy to dozwolone? Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi jazdy rowerem po chodniku i ulicy.

Czy według prawa możemy jechać rowerem po chodniku? Jazda po chodniku jest zabroniona, jeśli nie jest on oznaczony jako chodnik pełniący równocześnie funkcję drogi rowerowej. W takiej sytuacji kierujący rowerem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, ustępować pieszym oraz dostosować prędkość do pieszych.

Jak wynika z artykułu 33 Prawo o Ruchu Drogowym:

"Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu."

oraz

"Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu."

Rower na chodniku przepisy

Przepisy wyraźnie mówią o tym, że rower na chodniku nieprzeznaczonym do jazdy stanowi zagrożenie. - Rowery, tak jak pojazdy, powinny jeździć ulicą, jeśli nie ma miejsca przeznaczonego do ruchu rowerowego – przypomina portal TuZgierz.pl i zwraca uwagę, że według przepisów ruchu drogowego istnieje kilka wyjątków, które upoważniają rowerzystę do jazdy po chodniku:

  • Rowerzysta może korzystać z chodnika, jeśli jest opiekunem dziecka do 10. roku życia samodzielnie kierującego drugim rowerem. Ważne! Przepis nie dotyczy przewożenia dziecka w przyczepce lub foteliku.
  • Rowerzysta może korzystać z chodnika, jeśli szerokość chodnika wynosi nie mniej niż 2 metry, a ruch na drodze odbywa się z prędkością większą niż 50 km/h. Przepis obowiązuje oczywiście wtedy, gdy nie ma pasa ruchu dla rowerów, ani ścieżki rowerowej.
  • Rowerzysta może korzystać z chodnika, gdy warunki pogodowe uniemożliwiają bezpieczną jazdę po ulicy. Do takich warunków pogodowych należą: gołoledź, silny wiatr, śnieg, mgła, ulewa.
  • Rowerzysta może korzystać z chodnika, gdy przed chodnikiem umieszczony jest znak "droga dla pieszych" (C16) z tabliczką "nie dotyczy rowerów" (T22).

Ile wynosi mandat za jazdę rowerem po chodniku?

Jakiej kary finansowej można spodziewać się za jazdę rowerem po chodniku? Jazda rowerem po chodniku, gdy nie jest to dozwolone, to wykroczenie drogowe, które może skutkować mandatem. Za złamanie przepisu ruchu drogowego dotyczącego jazdy rowerem po chodniku, można spodziewać się od 50 do 300 złotych grzywny.

Kiedy nie można jechać rowerem po ulicy?

Wiemy już kiedy nie można jeździć rowerem po chodniku, a czy jazda po ulicy jest zawsze dozwolona? Rowerzyści mogą poruszać się po ulicy, jeśli w pobliżu nie ma miejsca przeznaczonego dla rowerów, a także w takim przypadku jak:

  • zakaz jazdy rowerem po ulicy obowiązuje na autostradach i drogach ekspresowych

Czy można jechać rowerem po chodniku bez karty rowerowej?

Czy można jeździć rowerem bez karty rowerowe? Czy jeśli nie mamy uprawnień na jazdę rowerem, możemy jechać po chodniku beż żadnych konsekwencji? Jazda rowerem jest zabroniona, jeśli nie mamy do tego uprawnień. Dotyczy to również jazdy chodnikiem - w art. 33 ust 5 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zawarte są przepisy ruchu drogowego o jeździe drogą dla pieszych, z której można czerpać wiedzę.

Za co rowerzysta może dostać mandat?

Na co musi uważać rowerzysta? Za co może dostać mandat? Kara grzywny dla rowerzysty może wynikać ze złamania takich przepisów jak między innymi:

  • poruszanie się ulicą, gdy dostępna jest droga rowerowa/pas ruchu dla rowerów
  • poruszanie się chodnikiem wśród pieszych, gdy miejsce to nie jest przeznaczone dla rowerów, a warunki na ulicy pozwalają na bezpieczną jazdę
  • jazda obok innego uczestnika ruchu
  • jazda w stanie nietrzeźwym.

Edyta Kawnik