Policja i władze oddały hołd ofiarom egzekucji w Palmirach w 85. rocznicę tragedii
W minioną sobotę, 14 września, odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary masowych egzekucji w Palmirach, w której uczestniczyli przedstawiciele władz, w tym Wojewoda Mazowiecki oraz lokalni policjanci. To ważne wydarzenie miało na celu oddanie hołdu poległym w Puszczy Kampinoskiej podczas II wojny światowej.
  • Uroczystość na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach

  • Msza święta i hołd dla ofiar

  • Pamięć o pomordowanych Polakach

Uroczystość na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach

Na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach, w sercu Puszczy Kampinoskiej, zorganizowano uroczystość patriotyczno-religijną, która miała na celu uczczenie pamięci tych, którzy stracili życie w tragicznych okolicznościach II wojny światowej. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz lokalnych służb mundurowych, w tym I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, mł. insp. Krzysztof Bujnowski, który w imieniu Komendy Stołecznej Policji złożył wieniec na mogiłach pomordowanych.

Msza święta i hołd dla ofiar

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w intencji poległych, którą celebrował Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. W asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz pododdziału honorowego z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odegrano hymn państwowy, a następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Wojewoda Mazowiecki, Mariusz Frankowski, w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie pamięci o ofiarach: - Dziś obchodząc 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej wspominamy te tragiczne dni i tych, którzy stracili życie tu w Palmirach, ale także wielu innych miejscach kaźni.

Pamięć o pomordowanych Polakach

W trakcie ceremonii odczytano Apel Pamięci, podczas którego Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych, co stanowiło wzruszający moment refleksji i oddania czci przeszłości. W miejscu, gdzie spoczywa przeszło 2115 Polaków, którzy zginęli z rąk niemieckich oprawców w latach 1939-1943, uroczystość była nie tylko hołdem, ale także przypomnieniem o tragicznych losach, jakie spotkały wielu naszych rodaków.


Na podstawie: KPP