Pergole tarasowe są popularnym i eleganckim architektonicznym dodatkiem do wielu domów i ogrodów na całym świecie. Ich urokliwy wygląd i praktyczne zastosowanie sprawiają, że są one nie tylko ozdobą, ale także funkcjonalnym elementem architektury zewnętrznej. Jednakże, mało kto zdaje sobie sprawę, że pergole tarasowe mają długą historię, sięgającą tysięcy lat.

Pergole tarasowe – współczesna mała architektura z korzeniami sięgającymi starożytności

Fascynująca podróż w czasie – początki i ewolucja pergoli tarasowych

Początki pergoli tarasowych można odnaleźć w starożytnym Egipcie i Rzymie. Już w starożytności ludzie zaczęli budować konstrukcje z użyciem kolumn lub filarów, które podtrzymywały drewniane belki, tworząc dachową strukturę nad tarasem lub patio. Te pierwotne pergole tarasowe miały na celu zarówno ochronę przed słońcem jak i dostarczenie ochłodzenia oraz ochrony przed deszczem. Były one również często zdobione winoroślami, które wspinając się po belkach kreowały naturalny zacieniony korytarz.

W ciągu wieków, pergole tarasowe ewoluowały i były stosowane w różnych kulturach na całym świecie. W renesansowych ogrodach we Włoszech pergole tarasowe stanowiły nieodłączny element architektury ogrodowej. Były one budowane z kamienia lub cegły, a ich belki często były zdobione rzeźbionymi detalami. Te przepiękne struktury pełniły funkcję nie tylko ochrony przed słońcem, ale również jako ramy dla rosnących na nich winorośli i innych pnączy.

Wraz z rozwojem sztuki ogrodowej i architektury pergole tarasowe stały się popularne w całej Europie. W XVIII i XIX wieku były często spotykane w angielskich ogrodach krajobrazowych, zbudowane z drewna lub kutego żelaza tworzyły delikatne, romantyczne konstrukcje. Te pergole tarasowe służyły jako eleganckie miejsce do wypoczynku i spotkań, często okraszone kwiatami.

Pergole tarasowe dziś

Wraz z nadejściem nowoczesnej architektury i rozwojem technologii pergole tarasowe zaczęły przybierać nowe formy i materiały. Aluminium, stal nierdzewna i tworzywa sztuczne stały się popularnymi materiałami do ich budowy. Nowoczesne konstrukcje pergoli są często regulowane, umożliwiając dostosowanie ilości światła przenikającego przez strukturę zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem w ciągu dnia i stosownie do warunków pogodowych. Wersje bogatsze naszpikowane są elektroniką i czujnikami co pozwala na pełen automatyzm i sterowanie zgodnie z tym co dzieje się na niebie. Współczesne pergole tarasowe nie tylko pełnią funkcję ochrony przed słońcem i deszczem, ale także są wyposażone w innowacyjne rozwiązania, takie jak systemy regulacji temperatury i oświetlenie LED, a to wszystko dla wygody i uniwersalności. W zależności od lokalizacji i otoczenia tarasu mogą być wyposażone w przesuwne systemy osłon bocznych, które zapewniają większą prywatność i ochronę przed wiatrem.

Jak zaaranżować pergolę tarasową w stylu rustykalnym?

Pergole tarasowe stały się niezwykle popularne w dzisiejszych czasach, gdyż ludzie coraz bardziej doceniają wartość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pergole tarasowe w stylu rustykalnym są popularnym i urokliwym elementem architektury ogrodowej. Charakteryzują się naturalnym wyglądem, używaniem tradycyjnych materiałów i przytulnym klimatem. Jeśli chcesz wykreować rustykalną atmosferę na swoim tarasie oto kilka wskazówek jak zaaranżować pergolę tarasową w stylu rustykalnym.

Wybór odpowiednich materiałów jest kluczowy do osiągnięcia rustykalnego wyglądu. Drewno jest doskonałym materiałem, który idealnie wpisuje się w ten styl, szczególnie to o charakterze surowym. Możesz użyć drewna jako elementu konstrukcji pergoli oraz podłogi tarasu. Nie pierwszej młodości, wysłużone drewno lub pozornie postarzone dodaje rustykalnego uroku i charakteru.

Pnącza jak powojniki czy glicynie oraz malwy, maki, łubiny kojarzące się z wiejskim ogrodem są nieodłącznym elementem rustykalnego klimatu. Wykorzystaj winorośle, bluszcz lub róże pnące, aby obsadzić pergolę. Pozwól im wspiąć się po belkach i stworzyć naturalne zacienienie oraz bujną, zieloną oprawę. Dodatkowo, umieść doniczki z dzikimi kwiatami na pergoli i wokół tarasu, aby wprowadzić dodatkową kolorową roślinność.

Meble tarasowe powinny być wykonane z naturalnych materiałów jak drewno czy wiklina. Wybierz rustykalne krzesła, stoły lub ławki, które harmonijnie współgrają z pergolą. Bujana ławka będzie wisienka na torcie. Możesz również dodać wygodne poduszki i pledy z delikatnymi wzorami, aby stworzyć przytulny klimat.

Oświetlenie w stylu lamp naftowych podkreśli rustykalny wygląd pergoli tarasowej. Wybierz latarnie, lampiony lub masywne świece, które emanują ciepłym światłem. Możesz również użyć delikatnych żarówek LED na sznurkach, aby stworzyć romantyczny nastrój po zmroku.

Na koniec wypełnij przestrzeń wiklinowymi koszami, postaw drewniane skrzynki na kwiaty, stare miedziane garnki czy żelazne, kute ozdoby. Możesz również powiesić drewniane tabliczki z napisami lub ozdobnymi detalami, aby nadać personalizacji przestrzeni.

Oprócz estetycznego aspektu, pergola tarasowa w stylu rustykalnym powinna przywodzić na myśl sielski beztroski wypoczynek. By to osiągnąć zawieś huśtawki lub hamaki, aby stworzyć przytulne miejsce relaksu.

Pamiętaj, że rustykalny styl pergoli tarasowych opiera się na prostocie, naturalności i harmonii z otaczającą przyrodą. Bądź kreatywny i dostosuj aranżację do swoich preferencji, tworząc unikalną i urokliwą przestrzeń, w której będziesz mógł cieszyć się spokojem i pięknem przyrody.

W historii pergoli tarasowych możemy dostrzec nie tylko rozwój technologiczny, ale także zmieniające się preferencje i style architektoniczne. Mimo upływu tysięcy lat, idea pergoli tarasowych jako pięknej i funkcjonalnej przestrzeni zewnętrznej pozostaje żywa. Bez wątpienia, pergole tarasowe będą nadal służyć jako ozdoba i przyjemne miejsce do wypoczynku dla kolejnych pokoleń.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.bartmetaco.pl/pergole-tarasowe.php