Funkcjonariusze i pracownicy cywilni jednostek Policji garnizonu stołecznego, Żandarmeria Wojskowa, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, pracownicy Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, pracownicy obsługi i ochrony stadionu oraz Policyjne Zespoły Medyczne ćwiczyli umiejętności prawidłowego organizowania, przeprowadzania oraz koordynacji czynności neutralizujących zagrożenie CBRNE oraz procedury związane z identyfikacją ofiar zamachu terrorystycznego (zgodnie z procedurą DVI). Zamach terrorystyczny został zainscenizowany podczas imprezy masowej na PGE Narodowym. Na miejscu obecna była też kadra naukowa Uniwersytetu Łódzkiego, studenci i kadra naukowa Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie i Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.

Obecna sytuacja międzynarodowa dotycząca konfliktu w Ukrainie i zaangażowania Polski w pomoc uchodźcom oraz istniejące zagrożenie zamachami terrorystycznymi są przyczynkiem do tego, aby funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji wraz z przedstawicielami innymi służb podnosili swoje umiejętności podczas różnego rodzaju warsztatów szkoleniowych.

Okazją do tego były ćwiczenia, w jakich uczestniczyli policjanci różnych pionów i jednostek garnizonu stołecznego, m.in.: wydział dochodzeniowo-śledczy, technicy kryminalistyki oraz biegli i specjaliści Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji w zakresie zabezpieczania miejsc przestępstw i identyfikacji ciał ofiar podczas imprezy masowej, jaką był mecz piłki nożnej o Puchar Juniorów, zainscenizowanej na PGE Narodowym. W trakcie meczu wśród kibiców na trybunach został przeprowadzony symultaniczny atak terrorystyczny, podczas którego zamachowcy samobójcy wykorzystali urządzenia wybuchowe z czynnikiem chemicznym oraz pojazd i plecak, w których znajdował się ładunek z czynnikiem biologicznym.

Tego rodzaju szkolenie miało sprawdzić gotowość służb w zakresie systemów reagowania w trakcie zdarzenia, rozpoznawania zaistniałych zagrożeń, procedur ewakuacyjnych w przypadku zagrożenia, reakcji służb stadionu na incydent, ściśle dopasowanej do służb ratunkowych. W czasie ćwiczeń zostały skutecznie przetestowane procedury dekontaminacji i ewakuacji stworzone w ramach projektu Safe Stadium, którego liderem jest prof. Michał Bijak z Uniwersytetu Łódzkiego.

Ćwiczenia zostały zrealizowane w ramach projektów współfinansowanych ze środków Komisji Europejskiej – Horyzont 2020.

Oprócz funkcjonariuszy i pracowników cywilnych jednostek Policji garnizonu stołecznego w ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, pracownicy Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, pracownicy obsługi i ochrony stadionu oraz Policyjne Zespoły Medyczne. Na miejscu była obecna też kadra naukowa Uniwersytetu Łódzkiego, studenci i kadra naukowa Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie i Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.

Tekst: Edyta Adamus

Foto: Marek Szałajski

Film: podkom. Rafał Rutkowski, sierż. szt. Rafał Markiewicz, sierż. szt. Gabriela Putyra

Film BEZPIECZNY_STADION.mp4

Pobierz plik BEZPIECZNY_STADION.mp4

(format mp4 - rozmiar 24.33 MB)