Podstawy inwestowania w ETF

Fundusze ETF mają kilka zalet w stosunku do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, w tym niższe opłaty, większą płynność i efektywność podatkową. Stanowią one również prosty i opłacalny sposób dla inwestorów indywidualnych na uzyskanie ekspozycji na szeroki zakres rynków i klas aktywów.

Fundusz ETF - czym jest i jak działa?

ETF to skrót od Exchange Traded Fund, czyli funduszu inwestycyjnego, który jest notowany na giełdzie. Fundusze ETF mają na celu śledzenie wyników określonego indeksu, takiego jak S&P 500, lub określonego sektora czy towaru, poprzez inwestowanie w koszyk papierów wartościowych, które naśladują ten indeks.

Fundusze ETF są podobne do funduszy inwestycyjnych, ponieważ są zdywersyfikowanym narzędziem inwestycyjnym, które gromadzi pieniądze od wielu inwestorów w celu zakupu portfela akcji, obligacji lub innych aktywów. Jednakże ETF-y obracają się jak akcje, co oznacza, że mogą być kupowane i sprzedawane w ciągu dnia na giełdzie po cenach rynkowych, tak jak akcje.

Cena funduszu ETF jest oparta na wartości jego aktywów bazowych, które stale zmieniają się w ciągu dnia giełdowego, gdy inwestorzy kupują i sprzedają tytuły uczestnictwa funduszu ETF. Emitent funduszu ETF, np. instytucja finansowa, tworzy nowe tytuły uczestnictwa funduszu ETF w miarę wzrostu popytu i umarza je w miarę spadku popytu, co zapewnia, że cena funduszu ETF ściśle odzwierciedla indeks lub aktywa bazowe.

Fundusz ETF a fundusz inwestycyjny - porównanie

Fundusze ETF i fundusze inwestycyjne to rodzaje narzędzi inwestycyjnych, które pozwalają inwestorom połączyć swoje pieniądze w celu zainwestowania w portfel aktywów. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic pomiędzy nimi.

Handel

ETF-y handlują na giełdzie jak akcje, co oznacza, że mogą być kupowane i sprzedawane w ciągu dnia po cenach rynkowych. Fundusze inwestycyjne są kupowane i sprzedawane za pośrednictwem towarzystwa funduszy na koniec dnia handlowego po cenie net asset value (NAV).

Opłaty

Fundusze ETF mają zazwyczaj niższe opłaty niż fundusze inwestycyjne. Opłaty związane z ETF są zazwyczaj w postaci wskaźnika kosztów zarządzania (MER) i prowizji handlowych, podczas gdy fundusze inwestycyjne mają MER i opłaty od sprzedaży.

Dywersyfikacja

Zarówno fundusze inwestycyjne, jak i ETF-y oferują dywersyfikację, ale ETF-y mogą oferować bardziej precyzyjną dywersyfikację, ponieważ mogą śledzić określone indeksy lub sektory.

Przejrzystość

Fundusze ETF są generalnie bardziej przejrzyste niż fundusze inwestycyjne, ponieważ są zobowiązane do codziennego ujawniania swoich udziałów, podczas gdy fundusze inwestycyjne ujawniają swoje udziały tylko okresowo.

Inwestowanie w ETF dla początkujących - gdzie i jak kupować?

Inwestowanie w ETF-y jest popularnym i przystępnym sposobem dla początkujących na rozpoczęcie inwestowania na giełdzie. Dla polskich klientów dobrą instrukcję jak kupić ETF sporządził Rekin Finansów pod adresem: https://rekinfinansow.pl/jak-kupic-etf/

Oto kilka ogólnych kroków jak i gdzie kupić ETF-y:

 1. Wybierz rachunek maklerski: Aby kupić ETFy, będziesz musiał otworzyć konto maklerskie u renomowanego brokera online. Niektóre popularne opcje zagrniancze to Robinhood, Fidelity, Charles Schwab, TD Ameritrade i E-Trade.
 2. Zasil swoje konto: Gdy masz już konto maklerskie, będziesz musiał zasilić je pieniędzmi, które możesz wykorzystać do zakupu ETF-ów. Możesz to zrobić przelewając pieniądze ze swojego konta bankowego na rachunek maklerski.
 3. Research ETFs: Zanim zainwestujesz w ETF, ważne jest, aby zbadać aktywa bazowe ETF, opłaty i historię wyników. Informacje te można znaleźć na stronie internetowej dostawcy ETF lub w serwisach finansowych takich jak Yahoo Finance czy Bloomberg.
 4. Złóż zamówienie: Gdy już wybierzesz ETF, możesz złożyć zlecenie poprzez swój rachunek maklerski. Musisz określić liczbę akcji, które chcesz kupić i cenę, którą jesteś skłonny zapłacić. Fundusze ETF są przedmiotem obrotu na giełdach, więc ich cena będzie się zmieniać w ciągu dnia w zależności od podaży i popytu.
 5. Monitoruj swoje inwestycje: Ważne jest, aby śledzić swoje inwestycje w ETF i regularnie przeglądać swoje portfolio. Możesz użyć swojego konta maklerskiego do śledzenia swoich inwestycji, ustawić alerty o zmianach cen i sprzedać swoje udziały, gdy będziesz gotowy.

Ważne jest, aby pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem i nie ma gwarancji zysków. Przed zainwestowaniem w ETF-y lub jakiekolwiek inne narzędzie inwestycyjne należy rozważyć swoje cele inwestycyjne oraz zdefiniować strategię inwestycyjną.

Przykładowe fundusze ETF

Oto kilka przykładów popularnych funduszy ETF, które są dostępne w Polsce:

 • Xtrackers MSCI World UCITS ETF (XDWL): Ten fundusz ETF śledzi wyniki indeksu MSCI World Index, który reprezentuje akcje o dużej i średniej kapitalizacji na 23 rynkach rozwiniętych.
 • iShares MSCI EMU UCITS ETF (CEU1): Ten fundusz ETF śledzi wyniki akcji o dużej i średniej kapitalizacji w Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej (EMU), która obejmuje kraje, które przyjęły walutę euro.
 • BNP Paribas Easy Low Carbon 100 Europe UCITS ETF (LC1): Ten ETF inwestuje w spółki, które charakteryzują się niską emisją dwutlenku węgla i wchodzą w skład STOXX Europe Low Carbon 100 Index.
 • VanEck Vectors Gold Miners UCITS ETF (GDX): Ten ETF inwestuje w spółki wydobywające złoto na całym świecie.
 • iShares MSCI Poland UCITS ETF (EPOL): Ten ETF śledzi wyniki akcji o dużej i średniej kapitalizacji w Polsce.
 • Amundi ETF MSCI Poland UCITS ETF (CE9): Ten ETF również śledzi wyniki akcji o dużej i średniej kapitalizacji w Polsce.