Jak przygotować się do biegania? Must have początkującego biegacza!

Zima to niezła pora na rozpoczęcie swojej biegowej przygody. Wiele osób myśli, że jest to lato, ale tak naprawdę o wiele łatwiej jest, gdy za oknami panuje chłód. Zimą rzadko pada deszcz, więc nie zmokniemy, są dość niskie temperatury, więc biegniemy, aby się rozgrzać, budujemy odporność organizmu, wzmacniamy zdrowie. Jak się przygotować do biegania? Podpowiadamy!

Mówi się, że bieganie to ta dyscyplina sportu, która nie będzie pochłaniała dużych kosztów. To zarazem prawda i nie do końca prawda. Wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania. Czasy, gdy biegało się w płaskich trampkach na cienkiej podeszwie już dawno minęły. Do lamusa odchodzi też stricte bawełniana odzież… Co więc w zamian?

Dobre buty to podstawa!

Dobre buty biegowe to spory wydatek. Nie musisz jednak od razu kupować tych dla profesjonalistów, którzy trenują niemal codziennie i wypuszczają się na dalekie wybiegania. Na początek warto przeznaczyć na ten cel około 200-250 złotych. Za tę cenę można już kupić obuwie, które będzie amortyzowało wstrząsy i sprawi, że bieganie będzie po pierwsze zdrowsze dla Twojego organizmu, a po drugie – bardziej przyjemne. Możesz samodzielnie dokonać zakupu, choć polecamy skonsultowanie się z doradcą, który dobierze odpowiedni model do poziomu aktywności, trasy oraz naszej wagi. Pamiętaj, aby obuwie przymierzyć, przejść się w nim po domu lub sklepie, aby zbadać czy Cię nie obciera ani nie uciska oraz czy dobrze „trzyma stopę”.

Niezwykle istotne jest też to, aby dobrać buty do nawierzchni, po której będziemy biegać. Inne buty sprawdzą się na nawierzchni bitumicznej, inne na tartanie, inne na łące, a jeszcze inne w lesie. Nie szczędźmy szczegółów treningowych sprzedawcy, dzięki czemu obuwie zostanie odpowiednio dobrane.

Odzież stricte sportowa

Mówi się, że nic nie oddycha tak, jak bawełna. Dziś na rynku jednak dostępne są ubrania wykonane z tworzyw, które oprowadzają pot na zewnątrz, a jednoczenie dopuszczają do ciała tlen. Biegacze odchodzą od odzieży bawełnianej, ponieważ niesie ona za sobą kilka przykrych konsekwencji. Bawełna chłonie pot, przez co staje się mokra, ciężka i łatwo w takiej sytuacji o przewianie. Ponadto tkanina ocierająca się o skórę powoduje zaczerwienienie, a nawet powstawanie krwawiących ran!

Koszulka biegowa wykonana np. z policottonu lub cool dry mesh będzie o wiele lepszym wyborem. Będzie przyjemna w noszeniu, a jednocześnie lekka. Odprowadzi wilgoć na zewnątrz, a jednocześnie nie będzie mokra przylegać do Twojego ciała. Dodatkowym atutem jest możliwość spersonalizowania. Koszulka biegowa z własnym nadrukiem może motywować Cię do dalszych treningów, bawić, podkreślać Twój indywidualizm. Nawet jeśli będziesz chciał odwlec trening, wystarczy, że spojrzysz na taką odzież i nogi jednak będą chciały podnieść się z kanapy, żeby trochę pobiegać. Dla zdrowia, dla lepszego samopoczucia i kondycji, albo po prostu – aby nieco rozgrzać się zimą.