Upadłość konsumencka w Warszawie — o tym musisz wiedzieć!

Upadłość konsumencka to często jedyny sposób na uwolnienie się od długów. Jest to jednak skomplikowana procedura i może trwać nawet kilka lat. Jak wygląda proces upadłościowy w Warszawie? O czym musisz wiedzieć?

Czym jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe dla niewypłacalnej osoby fizycznej. Niewypłacalnością określa się sytuację, w której dłużnik nie posiada odpowiednich środków finansowych do spłaty zobowiązania. Osoba niewypłacalna, by złożyć wniosek o postępowanie, musi spełnić dwa warunki:

  • dłużnik nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej (w przypadku biznesu, przedsiębiorca musi ogłosić upadłość firmy),
  • nie ma innego wyjścia na wyjście z długów.

Sąd może odrzucić wniosek o upadłość konsumencką, jeśli stwierdzi, utrata płynności finansowej jest spowodowana nieodpowiednim rozporządzaniem majątkiem przez dłużnika.

Ile kosztuje upadłość konsumencka w Warszawie?

Wniosek o upadłość konsumencką lepiej jest złożyć z prawnikiem, szanse na to, że wniosek zostanie odrzucony, zostaną zminimalizowane. Prowadzenie sprawy nie jest jednak bezpłatne, wiąże się to z kosztami. Ceny w Warszawie mogą się wahać od pięciu do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy. Niektóre warszawskie kancelarie, jak upadlosckonsumencka.expert oferują bezpłatne analizy sytuacji prawnej i finansowej dłużników. Oczywiście, dalsze prowadzenie sprawy, jest już płatne, warto jednak się zdecydować na pomoc prawną, ponieważ współpraca z prawnikiem może ograniczyć ewentualne koszty związane ze sprawą sądową.

Nie tylko współpraca z prawnikiem jest płatna, żeby złożyć wniosek o upadłość konsumencką, należy wnieść opłatę do sądu w wysokości 30 złotych. Jeśli dłużnik ma niskie dochody, może ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów.

Ile trwa proces upadłościowy w Warszawie?

Upadłość konsumencka to skomplikowany proces, nie należy on do szybkich. Samo rozpatrywanie wniosku przez sąd może zająć nawet 4 miesiące. Właściwe postępowanie, czyli ogłoszenie upadłości, wyznaczenie syndyka, ustalanie majątku i listy wierzytelności, sprzedaż majątku dłużnika to czynności, które mogą trwać pół roku, w szczególnych przypadkach nawet kilkanaście miesięcy. Jeśli w skład majątku dłużnika wchodzą przedmioty trudne do spieniężenia, to czas trwania całego procesu może się wydłużyć nawet o kilka lat.

Sam okres spłaty zobowiązań może trwać 36 miesięcy. W przypadkach, w których dłużnik umyślnie spowodował utratę płynności finansowej, okres spłaty może trwać nawet do 84 miesięcy, czyli 7 lat.

Gdzie w Warszawie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Podanie o upadłość konsumencką kieruje się do sądu rejonowego, do wydziału gospodarczego. Miejsce zamieszkania dłużnika jest kluczowe dla określenia właściwego sądu upadłościowego. Jeśli mieszkasz w Warszawie, wniosek kierujesz do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, do X Wydziału Gospodarczego przy ul. Czerniakowskiej 100A. Sąd rozpatruje również wnioski z okolicznych miast: Piaseczno, Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Wołomin.