Jakie pytania zadaje psycholog na terapii małżeńskiej - sprawdź!

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z terapii dla par. Pomaga ona nie tylko poradzić sobie z kryzysem po zdradzie czy innych urazach więzi, ale i w odbudowaniu relacji łączącej osoby w związku. Małżonkowie dzięki spotkaniom z psychologiem uczą się nowych, skuteczniejszych sposobów komunikacji, które ułatwiają im osiągnięcie porozumienia. Jak wygląda terapia małżeństw i par w Józefowie, Markach i Legionowie?

Pierwsza wizyta u terapeuty dla par - jakie pytania zadaje psycholog

Na pierwszej wizycie zwykle pada pytanie “Co Państwa do mnie sprowadza?”, wówczas para, która zgłosiła się na terapię może opowiedzieć co sprawiło, że potrzebują pomocy specjalisty. Ważne, by poznać perspektywę obydwu stron, bo każde z partnerów może mieć inne podejście co do sytuacji, w której się znajdują i inaczej ją przeżywać. Psycholog pyta także o oczekiwania każdej z osób co do terapii. Może zapytać - “Po czym państwo poznacie, że w relacji jest dobrze?”. Dzięki odpowiedzi na to pytanie możliwe jest także określenie potrzeb każdej z osób co do związku. 

Konsultacja pary w Centrum Psychoterapii Happy Life 

Celem pierwszej wizyty jest wstępne rozpoznanie problemu, dynamiki relacji, sformułowanie potrzeb i oczekiwań wobec siebie i terapii, ale także wzbudzenie nadziei na to, że może być lepiej. Terapeuta może zadać pytania, które przypomną osobom w związku dobre chwile. Na przykład:

  • Co sprawiło, że się w sobie zakochaliście?
  • Co ceni Pan/Pani u swojego partnera/partnerki?
  • Co lubicie/lubiliście robić razem? 
  • Jak jest między Wami w momentach, kiedy jest dobrze?

Na pierwszym spotkaniu psycholog zachęca osoby w związku do opowiedzenia historii ich relacji. Ten etap konsultacji nie zawsze jest łatwy, zwłaszcza gdy zawiera ona sytuacje bolesne dla partnerów. Wówczas terapeuta pomaga poradzić sobie z trudnymi emocjami, które mogą się pojawiać. Psychoterapeuta prowadzący terapię pozostaje bezstronny - stara się zrozumieć obie osoby, a nie oceniać jednego z partnerów i przekonywać, że to druga osoba ma rację. Jeśli chcecie rozpocząć współpracę z doświadczonym terapeutą i psycholog Wołomin jest przez Was poszukiwany, to zachęcamy do kontaktu z Centrum Psychoterapii Happy life.

Jak wybrać terapeutę dla par? 

Aby mieć pewność, że pracujesz z odpowiednio wykwalifikowaną osobą zwróć uwagę na to, by była to osoba, która ukończyła studia magisterskie z psychologii, jest po- lub w trakcie 4-letniego szkolenia z psychoterapii i posiada dodatkowe przeszkolenie z terapii dla par i małżeństw. W Centrum Psychoterapii i Pomocy psychologicznej HappyLife terapeuci dla par spełniają te ważne kryteria. Pracują bowiem w nurcie systemowym - specjalnie dedykowanym do pracy z rodzinami i/lub parami lub psychodynamicznym z elementami Terapii Skoncentrowanej na Emocjach dla Par. Psycholog Białołęka jest frazą, którą wpisujecie w Google? Nie musicie szukać więcej! Skontaktujcie się z profesjonalnym Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej!

Terapia par - kiedy nie jest możliwa? 

Aby terapia par była możliwa konieczna jest zgoda i chęć obydwu osób. Bywa, że terapeuta rekomenduje podjęcie terapii indywidualnych w przypadku kiedy jednej z osób trudno jest zadeklarować chęć kontynuowania terapii małżeńskiej. Indywidualne spotkania mogą wtedy pomóc w poradzeniu sobie z problemami w związku czy ewentualnym rozstaniem. W Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej dbamy o to, by nie pozostawiać pacjentów bez pomocy, nawet gdy kontynuowanie terapii dla par nie jest możliwe. Z pomocy placówki korzystają też osoby, którym zależy na tym, aby terapeuta był blisko ich miejsca zamieszka, szukają zatem na przykład psycholog Nowy Dwór Mazowiecki.