Tarczyca to gruczoł w szyi w kształcie motyla, który wytwarza hormony regulujące metabolizm. Hormon tarczycy wpływa na to, jak szybko organizm zużywa energię, wytwarza białka i kontroluje wrażliwość tkanek organizmu na inne hormony. Pomaga również kontrolować tętno, temperaturę ciała i pracę mięśni. Hormon tarczycy jest hormonem regulującym wzrost i wiele innych ważnych procesów w organizmie.
Jakie są oznaki i objawy słabej czynności tarczycy?
Hormon tarczycy jest niezbędny do regulowania metabolizmu organizmu, więc gdy nie działa prawidłowo, osoba może doświadczać wielu różnych oznak i objawów.
Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy to zmęczenie i przyrost masy ciała. Inne możliwe objawy to suchość skóry, ciągłe uczucie zimna, zaparcia, suchość włosów i paznokci, skurcze lub osłabienie mięśni, nieregularne miesiączki lub problemy z płodnością. Niedoczynność tarczycy, którą można leczyć w Szpital Dworska to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów do regulowania metabolizmu, co prowadzi do objawów, takich jak przyrost masy ciała, depresja i bóle mięśni.
Tarczyca znajduje się u podstawy szyi, tuż pod jabłkiem Adama. Wytwarza hormony, które kontrolują, jak szybko organizm zużywa energię, wytwarza białka i kontroluje wrażliwość organizmu na inne hormony.
Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy?
Leczenie niedoczynności tarczycy odbywa się zwykle za pomocą kombinacji leków i zmian stylu życia. Obejmują one:
- Przyjmowanie tabletek zawierających hormon tarczycy lub innych leków zawierających hormon tarczycy
- Zmiana diety w celu zmniejszenia spożycia wologenów
- Spożywanie pokarmów bogatych w selen, witaminę D i cynk
- Unikanie pokarmów, które zakłócają wchłanianie hormonu tarczycy
Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca wytwarza mniej niż normalne ilości hormonów tarczycy. Może to być spowodowane zaburzeniem autoimmunologicznym, lekami lub innymi schorzeniami.
Istnieją trzy rodzaje niedoczynności tarczycy:
- Pierwotna niedoczynność tarczycy: ten rodzaj niedoczynności tarczycy występuje, gdy organizm sam nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów T3 i T4.
- Wtórna niedoczynność tarczycy: Ten rodzaj niedoczynności tarczycy występuje, gdy gruczoł nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów T3 i T4 z powodu podstawowego stanu zdrowia.
- Trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy: ten rodzaj niedoczynności tarczycy występuje, gdy gruczoł nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów T3 i T4 z powodu braku jodu w diecie.