Czym jest tarczyca i jak działa na człowieka

Tarczyca to gruczoł w szyi w kształcie motyla, który wytwarza hormony regulujące metabolizm. Hormon tarczycy wpływa na to, jak szybko organizm zużywa energię, wytwarza białka i kontroluje wrażliwość tkanek organizmu na inne hormony. Pomaga również kontrolować tętno, temperaturę ciała i pracę mięśni. Hormon tarczycy jest hormonem regulującym wzrost i wiele innych ważnych procesów w organizmie.

Jakie są oznaki i objawy słabej czynności tarczycy?

Hormon tarczycy jest niezbędny do regulowania metabolizmu organizmu, więc gdy nie działa prawidłowo, osoba może doświadczać wielu różnych oznak i objawów.

Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy to zmęczenie i przyrost masy ciała. Inne możliwe objawy to suchość skóry, ciągłe uczucie zimna, zaparcia, suchość włosów i paznokci, skurcze lub osłabienie mięśni, nieregularne miesiączki lub problemy z płodnością. Niedoczynność tarczycy, którą można leczyć w Szpital Dworska to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów do regulowania metabolizmu, co prowadzi do objawów, takich jak przyrost masy ciała, depresja i bóle mięśni.

Tarczyca znajduje się u podstawy szyi, tuż pod jabłkiem Adama. Wytwarza hormony, które kontrolują, jak szybko organizm zużywa energię, wytwarza białka i kontroluje wrażliwość organizmu na inne hormony.

Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy?

Leczenie niedoczynności tarczycy odbywa się zwykle za pomocą kombinacji leków i zmian stylu życia. Obejmują one:

  • Przyjmowanie tabletek zawierających hormon tarczycy lub innych leków zawierających hormon tarczycy
  • Zmiana diety w celu zmniejszenia spożycia wologenów
  • Spożywanie pokarmów bogatych w selen, witaminę D i cynk
  • Unikanie pokarmów, które zakłócają wchłanianie hormonu tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca wytwarza mniej niż normalne ilości hormonów tarczycy. Może to być spowodowane zaburzeniem autoimmunologicznym, lekami lub innymi schorzeniami.

Istnieją trzy rodzaje niedoczynności tarczycy:

  • Pierwotna niedoczynność tarczycy: ten rodzaj niedoczynności tarczycy występuje, gdy organizm sam nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów T3 i T4.
  • Wtórna niedoczynność tarczycy: Ten rodzaj niedoczynności tarczycy występuje, gdy gruczoł nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów T3 i T4 z powodu podstawowego stanu zdrowia.
  • Trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy: ten rodzaj niedoczynności tarczycy występuje, gdy gruczoł nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów T3 i T4 z powodu braku jodu w diecie.