Praca w Warszawie czeka! W tych zawodach brakuje rąk do pracy

Warszawa praktycznie nie wie, co to bezrobocie. Jego stopa wynosi tutaj poniżej 2%, czyli znacznie mniej, niż wynosi średnia dla całego kraju. Bezrobotni w Warszawie to osoby, które nie chcą bądź nie mogą pracować. Każdy, kto szuka pracy w stolicy, na pewno ją znajdzie.

Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby pracować w Warszawie?

Warszawa jawi się przede wszystkim jako siedziba wielu firm i instytucji, w których zatrudniani są fachowcy z wyższym wykształceniem. Tylko po części jest to prawdą. Rzeczywiście dla absolwentów wyższych uczelni znajdą się lukratywne miejsca pracy, ale ci sami ludzie muszą przecież jeść, podróżować, robić zakupy itp. Dlatego rynek pracy w Warszawie jest chłonny jak żaden inny. Tu pracę znajdzie każdy, niezależnie od wykształcenia, choć oczywiście zakres obowiązków i wysokość wynagrodzenia będą skrajnie różne.

Szukasz pracy w Warszawie? Zobacz oferty i znajdź najlepszą dla siebie.

Jesteś absolwentem wyższej uczelni? Te zawody stoją dla ciebie otworem

Specjalista IT – najbardziej chłonna i najlepiej wynagradzana branża na rynku pracy, nie tylko w Warszawie. Specjalista IT to zresztą bardzo szerokie pojęcie – obejmuje skrajnie różne zawody: administratora baz danych, sieci, systemów, programisty, analityka, testera, projektanta stron internetowych i innych. Specjalista IT, nawet bez doświadczenia, może liczyć na wynagrodzenie przekraczające średnią krajową. Wraz z rozwojem zawodowym wynagrodzenie rośnie, w tej branży akurat bardzo szybko. Wieloletni specjaliści zarabiają kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Ekonomista – kolejne szerokie pojęcie, pod którym kryją się księgowi, analitycy, audytorzy, doradcy podatkowi i ubezpieczeniowi. Nie każdy księgowy musi mieć wyższe wykształcenie, ale jeśli chce awansować w swoim zawodzie, będzie ono niezbędne.

Lekarz – a także pielęgniarka, ratownik medyczny i położna. W branży medycznej jest bardzo dużo wakatów, zarówno w placówkach prywatnych, jak i państwowych. Dotkliwie obnażyła to pandemia, ale jej zakończenie nie poprawiło sytuacji. W stolicy lekarze mogą dostać zatrudnienie praktycznie od ręki.

Nauczyciel – tu raczej nie ma niespodzianki, bo z tego zawodu jest duży odpływ fachowców. Brakuje nauczycieli przedmiotowych, a także zawodowych. Wakaty są też w przedszkolach. Zatrudnienie oferują placówki państwowe i prywatne.

Nie masz studiów wyższych? W Warszawie nie musisz ich mieć, żeby znaleźć pracę

Kasjer/sprzedawca w dyskoncie – sklepy sieciowe od długiego czasu borykają się z brakiem pracowników, czego efektem są stałe podwyżki wynagrodzeń i kolejne benefity pozapłacowe. Plusem zatrudnienia w sklepie jest elastyczny czas pracy, można go sobie dowolnie dopasować. Nowa ustawa gwarantuje wolne niedziele, co dla wielu osób jest dobrą wiadomością.

Kurier/dostawca żywności – branża spedycyjna i transportowa w stolicy mają się naprawdę dobrze, bo też i zapotrzebowanie na usługi jest duże. Od ręki można zostać kierowcą, np. Ubera lub Bolta. Restauracje i bary szukają kierowców do dostarczania cateringu. Tu nie ma mowy o elastycznym czasie pracy, ale można liczyć na napiwki.

Kucharz/kelner – czyli przedstawiciele szeroko pojętej branży gastronomicznej. W czasie pandemii wielu pracowników zostało zmuszonych do przebranżowienia się i do tej pory jest to odczuwalne. Doświadczeni kucharze i kelnerzy są pilnie poszukiwani, przede wszystkim w centrum stolicy, ale i na peryferiach zdarzają się lukratywne oferty.

Jesteś budowlańcem? Warszawa czeka na ciebie!

Na budowie można pracować bez względu na wykształcenie, potrzebni są zarówno rzemieślnicy, jak i inżynierowie. Boom na rynku inwestycji w nieruchomości nie ustaje, natomiast brak rąk do pracy bywa przeszkodą w ich terminowej realizacji. Branża budowlana nie tylko intensywnie rekrutuje, ale też bardzo dobrze wynagradza swoich pracowników.