Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Oto TOP5 cech, jakimi charakteryzuje się dieta ketogeniczna

Posiłki dietetyczne, oferowane przez firmy cateringowe, cieszą się coraz większą popularnością. Zawdzięczają to między innymi prostocie w przygotowaniu dania i dostawie pod drzwi bez konieczności robienia zakupów. Do najważniejszych zalet, zalicza się możliwość wyboru indywidualnie dopasowanej diety, w zależności od zapotrzebowania kalorycznego i efektu, jaki chce się uzyskać.

Dla kogo przeznaczona jest dieta ketogeniczna?

Główne zamierzenia tego rodzaju diety, to zmniejszenie ilości węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększeniu dostarczanych do organizmu tłuszczy. Brzmi super, zwłaszcza dla wielbicieli karkówki i boczku. Jednak dieta ketogeniczna spotyka się z różnymi opiniami wśród specjalistów od żywienia. Dla przykładu trener Akop Szostak jest zdania, że żadna dieta, która jest skrajna, nie jest dobra, ponieważ organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych. W artykule na stronie wprost.pl przeczytać można także o efekcie jojo w diecie katogenicznej. Link do artykułu znajduje się tutaj:

Opinia Akopa Szostaka na temat diety ketogenicznej

Wracając jednak do diety keto, nie jest jednak prawdą, że stosując ją, można jeść wszystko. Kluczowy przy spalaniu tkanki tłuszczowej będzie deficyt kaloryczny. Poleca się ją szczególnie dla osób z insulinoopornością, a zauważa się pozytywny wpływ także w przypadku osób cierpiących na padaczkę, która jest odporna na leczenie farmakologiczne. Dieta ketogeniczna ma również pozytywny wpływ w przebiegu choroby Parkinsona i Alzheimera.

Główne cechy diety ketogenicznej

Pięć głównych cech, o których warto wiedzieć to:

#1

Jedna z najważniejszych, to zahamowanie apetytu. Badania potwierdziły, że wysokotłuszczowa dieta może pozytywnie wpłynąć na redukcję masy ciała, gdyż podczas jej stosowania, zmniejsza się zapotrzebowanie na pokarm. 

#2

Stosowanie diety ketogennej ma również wpływ na samopoczucie. Po krótkotrwałym okresie stosowania, najczęściej kilkudniowym, pojawia się dużo chęci do działania, poprawia się też humor i jest się pełnym energii. Przy dłuższym stosowaniu tego rodzaju diety możliwe jest jednak pojawienie się uczucia senności i zaparć. Dlatego zaleca się stosowanie jej przez okres około 6-8 tygodni.

#3

Istotnym czynnikiem przemawiającym za stosowanie tego rodzaju diety, jest brak konieczności rezygnacji z ulubionych metod przyrządzania posiłków, takich jak smażenie czy grillowanie. Można spokojnie spożywać mięsa, takie jak golonka, boczek, steki wołowe i oczywiście drób. Warto pamiętać o rybach i jajach. Ważnymi składnikami przy tej diecie są też orzechy, awokado czy też oliwki.

#4

Produktami, których należy jednak totalnie unikać w keto diecie są wszelkiego rodzaju makarony, ryż i kasze, a także płatki zbożowe, słodycze i owoce. Podstawą jest tutaj eliminacja węglowodanów, których udział całkowity w codziennym jadłospisie powinien wynosić około 10%.

#5

Tkanka tłuszczowa powstała w wyniku stosowania diety ketogennej, jest spalana ze względu na brak obecnej do tej pory w organizmie glukozy, która stanowiła główne źródło energii. W przypadku braku jej obecności, energia jest pobierana z zapasów zgromadzonego tłuszczu, powodując redukcję masy ciała.

Podsumowanie

Ludzie dopiero rozpoczynający swoją przygodę z dietą ketogeniczną, przede wszystkim powinny udać się do lekarza, który potwierdzi brak przeciwwskazań do jej stosowania. Nie powinny jej bowiem stosować osoby cierpiące na choroby wątroby i cukrzycę. Kamica nerkowa i kamica dróg żółciowych także ograniczają taką możliwość.

Początkowo dieta ketogenna może sprawiać problemy ze względu na konieczność rezygnacji z wielu ulubionych produktów. Kluczem do sukcesu jest jednak wytrwałość i konsekwencja w dążeniu do celu, dzięki którym uzyska się końcowy efekt spadku wagi i poprawy samopoczucia.