Doradztwo kredytowe, czyli dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów

Doradztwo kredytowe to działalność prowadzona przez profesjonalistów z dziedziny finansów i bankowości, polegająca na wsparciu klientów w procesie podejmowania decyzji o wyborze kredytu. Regulaminy instytucji i warunki poszczególnych ofert są często pisane językiem specjalistycznym, dla wielu osób niejasnym lub niezrozumiałym.

Doradca prezentuje aktualne produkty bankowe i pomaga w wyborze najlepszej oferty, ale także doradza w zakresie dodatkowych produktów (np. ubezpieczeń) oraz wyjaśniania skomplikowane procedury i formalności. Informacje dostarczane przez doradcę pozwalają klientom indywidualnym oraz korporacyjnym na wybór optymalnego wariantu kredytowego, zarówno gdy chodzi o kredyty gotówkowe, jak i hipoteczne czy inwestycyjne.

Kto może zostać doradcą?

Aby zostać doradcą kredytowym, należy posiadać rozległą wiedzę i doświadczenie w zakresie bankowości i finansów. Osoba taka musi zarejestrować się w odpowiednim rejestrze, opłacać regularnie składkę oraz przede wszystkim - uzyskać pozwolenie z Komisji Nadzoru Finansowego. Doradca kredytowy nie jest powiązany z żadną jednostką finansową, dzięki czemu jest niezależny i wspomaga klientów w podejmowaniu decyzji, niezależnie od własnych korzyści, jednak faktycznie zarabia na prowizjach za podpisanie przez klienta umowy oraz od jej warunków. Należy rozróżnić pojęcie doradcy od pośrednika, który zazwyczaj powiązany jest z określonymi instytucjami, przez co jego oferta jest uboższa.

Dodatkowe informacje: Sprawdź dodatkowe informacje - kredyty Warszawa i skorzystaj z usług doradcy kredytowego.

Dlaczego warto skorzystać?

Profesjonalne doradztwo kredytowe jest znaczącym ułatwieniem dla osób, które poszukują optymalnej oferty kredytowej. Rozpatrzenie oferty wszystkich banków we własnym zakresie jest bardzo czasochłonne oraz wymaga szerokiej wiedzy, pozwalającej odpowiednio zinterpretować zapisy umowne. Skomplikowana jest także procedura ubiegania się o kredyt, która wymaga dopełnienia licznych formalności. Doradca prowadzi klienta krok po kroku, znacząco przyspieszając proces. Jest on w stanie określić naszą zdolność kredytową, przeliczyć całkowity koszt kredytu, zweryfikować regulamin oraz przeprowadzić symulację zmiany raty np. w przypadku zmiany stóp procentowych. Potrafi ustrzec kredytobiorcę przed nieopatrznym podjęciem błędnej decyzji, której konsekwencje odczuwane będą przez lata. Ważne jest także to, że doradztwo kredytowe jest dla klienta bezpłatne, co jest szczególnie istotne z uwagi na inne opłaty okołokredytowe.

Jak przygotować się do spotkania?

Informacje, które należy przygotować, różnią się w zależności od klienta - czy jest on indywidualny, czy biznesowy. Warto jednak przygotować dane dotyczące:

  • wysokości zarobków oraz wydatków
  • celu, na który chcemy przeznaczyć kredyt
  • ewentualne zadłużenia
  • dokumenty potwierdzające tożsamość bądź dane naszego przedsiębiorstwa
  • dokumenty poświadczające wynagrodzenie (informacja o wysokości pensji dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, PIT lub wyciągi w przypadku innych umów cywilnoprawnych oraz działalności gospodarczej, ewentualne dokumenty potwierdzające dochody z innych źródeł).

Wstępne przygotowanie się do rozmowy pozwoli nam poczuć się pewniej, a doradca już na pierwszym spotkaniu będzie mógł podać nam konkretne informacje.