Zęby naszego dziecka od najmłodszych lat wystawiane są na próbę. Aby porządnie dbać o jamę ustną i stan zębów konieczne są okresowe kontrole u dentysty. Jednak nie zawsze maluch ochoczo podchodzi do wizji złożenia takiej wizyty. Co zrobić, aby odwiedzenie gabinetu stomatologicznego nie wiązało się z płaczem i strachem w oczach dziecka? Odpowiednim wyjściem jest udanie się do specjalisty, który przyjmuje jedynie dzieci. Będzie wiedział, jak odpowiednio podejść do młodego pacjenta i zaopiekować się tak, by chciał tam jeszcze wrócić.
Umówienie wizyty w gabinecie
Gdy konieczność posunie nas do zarezerwowania wizyty, należy to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem i upewnić się, że na pewno mamy na to czas. Odwołanie wizyty powinno nastąpić 24 h przed planowanym przyjęciem, gdyż w innym wypadku zapłacimy 100 zł za każde 30 minut wizyty. Tak samo jest również ze spóźnieniami - po 10 minutach spóźnienia wizyta jest uznawana za odwołaną. Jest to krok w stronę wygody pacjentów. Wtedy ktoś, kto potrzebuje nagłej wizyty np. z powodu bólu zęba, będzie mógł skorzystać z terminu. Dzięki takiemu grafikowi dziecko nie musi wyczekiwać niecierpliwie w poczekalni, a od razu lub po paru minutach udać się do gabinetu.
Czym jest wizyta adaptacyjna i po co jest potrzebna?
Regulamin Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu zawiera niecodzienny zapis odnoszący się do konieczności odbycia wizyty adaptacyjnej przed pierwszą planowaną wizytą. Ma to na celu przyzwyczajenie się dziecka do atmosfery panującej w gabinecie i przekonanie się, że nie ma się czego obawiać. Jest to też moment, w którym rodzic (aktualnie tylko jeden z opiekunów może przebywać z dzieckiem w gabinecie w trakcie wizyty) może przekazać wszelką dokumentację medyczną dotyczącą dziecka stomatologowi. Lekarz pyta również o choroby występujące w rodzinie, by w przyszłości w jak najlepszy sposób zadbać o uzębienie. Taka wizyta trwa ok. 30 minut.
Profesjonalne podejście do problemu
Jeśli po wizycie adaptacyjnej i dwóch wizytach leczniczych okaże się, że dziecko jest oporne względem lekarza i nie da się z nim dogodnie współpracować, leczenie jest przerywane. Czas odstąpienia od kuracji zależy od indywidualnych cech dziecka i tego, w jaki sposób się przystosowuje. Zabiegi mogą również odbywać się w znieczuleniu ogólnym (w skrajnych przypadkach) lub po konsultacji z psychologiem dziecięcym. Terapia psychologiczna pomaga przełamać lęki i uwolnić się od złych nawyków. Znaczna większość dzieci po wizycie adaptacyjnej bez obaw zgadza się na zabiegi. Personel dokłada wszelkich starań, by dziecko czuło się komfortowo.
Aby przeprowadzić zabieg w sposób komfortowy, podawany jest czasem dziecku gaz rozweselający. Przed jego podaniem nie należy jeść ani pić przez 2,5 h, gdyż po sedacji dziecko może zwymiotować treścią pokarmową. W takim wypadku rodzic jest zobowiązany do zapłacenie 250 zł za dezynfekcję i czyszczenie gabinetu.
Gwarancja dobrej jakości
Mleczne zęby dzieci z czasem się psują. Plomby umieszczone w takich zębach obejmowane są 6-miesięczną gwarancją. Zapis ten obowiązuje jedynie w przypadku dziecka współpracującego w trakcie wizyt. Wypełnienia w zębach stałych są objęte 2-letnią gwarancją. Należy jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, stosować odpowiednią dietę, regularnie czyścić i nitkować zęby. Konieczne jest również odbywanie wizyt kontrolnych i okresowych higienizacji (czyszczenie powstałego na zębach nalotu).
Powszechnie wiadomo, że dzieci lubią się bawić. Każdy rodzic odpowiada za swojego malucha przed wizytą, w trakcie i po niej.