Hulajnoga elektryczna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Hulajnogi elektryczne stają się z biegiem lat coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Umożliwiają nam one przebywanie znacznych dystansów na terenie miasta bez konieczności zużywania benzyny czy nawet wykonywania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. O czym jednak powinniśmy pamiętać przed przejażdżką jedną z nich? Jak się odpowiednio do niej przygotować?

Hulajnogi elektryczne – kupić, czy wypożyczyć?

W niemal każdym dużym mieście Polski możemy za drobną opłatą skorzystać z wypożyczalni hulajnóg elektrycznych. Trzeba przyznać, że jest to w wielu sytuacjach bardzo duże udogodnienie – możemy dzięki niemu swobodnie przemieszczać się w określonym obrębie miasta, zaoszczędzić na komunikacji miejskiej, a nawet dotrzeć tam, gdzie nie moglibyśmy trafić autobusem czy tramwajem.

Rozwiązanie to ma jednak swoje wady i zalety – ujemną stroną wypożyczania hulajnóg elektrycznych może być choćby fakt, że po zakończonej przejażdżce musimy pozostawić pojazd w ściśle określonej strefie – która nie zawsze zgadza się z właściwym celem naszej podróży. Zaletą jednak jest to, że o ile pozostajemy w ścisłym centrum miasta, możemy przemieszczać się w jego obrębie nie martwiąc się o losy pozostawionej na ulicy elektrycznej hulajnogi.

Jeśli zatem przemieszczamy się głównie w strefie oznaczonej przez dystrybutora interesującej nas hulajnogi jako ta odpowiednia do zaparkowania pojazdu po skorzystaniu z niego – wypożyczanie hulajnogi może być dobrym pomysłem. Przynajmniej do momentu, w którym zapragniemy mieć swoją własną. Jeżeli jednak nie korzystamy z niej zbyt często – taka forma zapoznawania się z mechaniką działania elektrycznych hulajnóg powinna nam w zupełności wystarczyć.

Niezależnie jednak od tego, czy korzystamy z własnej hulajnogi, czy też wypożyczamy ją z miejskich punktów, koniecznie powinniśmy wyposażyć się w zestaw akcesoriów niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa przejazdu.

Odpowiednie środki bezpieczeństwa

Niestety – znaczna większość użytkowników elektrycznych hulajnóg (a w szczególności tych, pochodzących z miejskich wypożyczalni) nie stosuje odpowiednich ochraniaczy w trakcie jazdy. Rezultatem tego są liczne wypadki, skutkujące bolesnymi urazami. A zauważmy, że nawet miejska hulajnoga pomimo zainstalowanych w niej ograniczników potrafi osiągnąć prędkość nawet do 25 km/h – co w rękach niedoświadczonego użytkownika może skończyć się bardzo nieprzyjemnie.

I choć noszenie ze sobą oraz każdorazowe zakładanie kompletnego zestawu ochraniaczy może być dla nas zbyt absorbujące – koniecznie pamiętajmy żeby wyposażyć się przynajmniej w kask na hulajnogę elektryczną. Pozwoli nam to uniknąć najpoważniejszych urazów głowy, a zarazem zachować szybkość i sprawność pomiędzy przemierzaniem ulic pieszo a korzystaniem z hulajnogi.

Hulajnoga elektryczna – jakie są jej możliwości?

Powiedzieliśmy sobie o najbardziej popularnej odmianie hulajnogi elektrycznej, którą możemy wypożyczyć przy pomocy przeznaczonej do tego aplikacji. Jak jednak sytuacja prezentuje się w przypadku hulajnogi, którą kupujemy na własność? Jak szybko będziemy mogli na niej jeździć? Jakie zalety ma posiadanie swojej własnej hulajnogi?

Kupując dobrą hulajnogę elektryczną, taką jak choćby Mi PRO 2, jesteśmy w stanie przejechać na jednym ładowaniu nawet 45 km. To wielka zaleta jeśli chodzi o tego typu pojazdy. Koniecznie sprawdzajmy przed zakupem pojemność akumulatora naszej hulajnogi – może się okazać, że jej możliwości nie będą wystarczalne dla naszych codziennych potrzeb. Zasięg hulajnogi jest podstawowym parametrem, który powinniśmy zweryfikować w momencie zakupu.

Maksymalna prędkość wspomnianej hulajnogi wynosi 25 km/h, co doskonale współgra z przepisami polskiego prawa. Hulajnoga elektryczna jeżdżąca z większą prędkością narażałaby nas na otrzymanie mandatu karnego nawet do 5000 zł. Pamiętajmy przy tym, że wspomniana prędkość jest dozwolona jedynie w przypadku poruszania się po ścieżce rowerowej. Na ulicy będzie to 20 km/h, natomiast w przypadku chodnika już tylko 8 km/h.

Na co możemy sobie pozwolić w terenie?

Coraz większą popularność zyskują elektryczne hulajnogi terenowe, których możliwości są... nieco wyższe niż ich miejskich odpowiedników. Mianowicie – modele o najmocniejszym silniku będą w stanie przejechać 130 km na jednym ładowaniu, rozwijając przy tym prędkość nawet do 100 km/h! Trzeba przyznać, że te liczby robią wrażenie. I choć wspomniany model hulajnogi zainteresuje zapewne jedynie pasjonatów tegoż środka transportu – bo jego cena wynosi aktualnie ponad 25 000 zł, sama świadomość o istnieniu tego typu konstrukcji całkowicie zmienia nasze myślenie o elektrycznych hulajnogach, które znamy z miejskich ulic.

Mnogość możliwości

Jak widzimy – hulajnoga hulajnodze nierówna. Nawet w obrębie samych napędzanych elektrycznie hulajek możemy spotkać się z ich ogromnym rozróżnieniem. Jeśli jednak poszukujemy najlepszego środka transportu do przemieszczania się po terenie miasta – pamiętajmy, żeby rozglądać się jedynie za modelami, których prędkość została fabrycznie ograniczona do określonych w przepisach prawa wartości. Ponadto – każdorazowo przed wyruszeniem w drogę zakładajmy kask i ochraniacze. Nigdy nie możemy w pełni przewidzieć tego, co wydarzy się nawet na pozornie prostej i mało ekscytującej trasie.