Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, obowiązkowo musi posiadać w miejscu widocznym element odblaskowy.

Osoba poruszająca się pieszo po zmroku, bez widocznego elementu odblaskowego, jest widziana przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Ponadto pieszy na drodze nie ma takiej ochrony jak osoba siedząca w pojeździe. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne.

Jeśli przyjmiemy, że minimalna droga hamowania auta poruszającego się z prędkością 50 km/godz. to 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. aż 90 metrów, to kierujący właściwie nie ma czasu na reakcję. W sytuacji gdy pieszy posiada element odblaskowy jest widoczny nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób dodatkowy czas na wykonanie manewru aby uniknąć potrącenia.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w polu działania świateł samochodowych dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Bezpiecznie jest zatem posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu albo stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. kamizelkę.

Warto zawsze pamiętać o noszeniu w miejscu widocznym elementów odblaskowych, nawet w terenie zabudowanym, gdyż jest to nasza dodatkowa ochrona.

Ponadto należy przypomnieć, że za brak widocznego elementu odblaskowego, po zmroku, poza terenem zabudowanym grozi mandat karny.

 

st. asp. Joanna Wielocha