Słuchawki ochronne – bezpieczeństwo dla słuchu

Odzież robocza oraz akcesoria, jakich używamy do wykonywania obowiązków w pracy, powinny spełniać wszystkie wymagane normy BHP, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jednym z najbardziej niebezpiecznych czynników w miejscu pracy jest hałas, którego negatywny wpływ jest często bagatelizowany. W sytuacji, kiedy poziom hałasu w zakładzie pracy przekracza dopuszczalne normy, pracodawca ma obowiązek zapewnić środki ochrony indywidualnej pracownika, jakim są słuchawki ochronne.

Bezpieczeństwo dla słuchu

Słuchawki czy też nauszniki ochronne to podstawowe zabezpieczenie przed nadmiernym hałasem dla uszu, a zwłaszcza błony bębenkowej. Ten rodzaj ochronników słuchu jest zalecany zarówno dla pracowników narażonych na hałas ciągły, jak również o charakterze impulsowym (czyli krótkotrwały, ale o bardzo wysokim natężeniu). Dlatego ich głównym celem jest tłumienie sygnału akustycznego, który dociera do narządu słucha podczas ekspozycji na dźwięki o dużym poziomie decybeli. Wysoki współczynnik tłumienia hałasu stanowi skuteczną ochronę dla uszu, a zwłaszcza zabezpiecza błoną bębenkową przed urazami. Dwa podstawowe rodzaje osłon usznych to:

  • nauszniki typu słuchawkowego – posiadają dwie czasze na uchwycie, który ma dociskać je do uszu. Mocowanie może znajdować się pod brodą, z tyłu głowy lub na szczycie.
  • nauszniki nahełmowe – są mocowane do otworów w kaskach ochronnych. Dzięki temu pracownik musi stosować dwa środki ochrony jednocześnie.

Jak dobrać odpowiednie słuchawki ochronne

Przy wyborze tych akcesoriów należy kierować się nie tylko parametrami dotyczącymi zapobiegania szkodliwego działania hałasu, ale także poziomem komfortu, jakie oferuje dany produkt. Słuchawki są zazwyczaj używane przez wiele godzin, z tego względu powinny spełniać indywidualne potrzeby noszących je pracowników. Dlatego istotny jest materiał, z jakiego są wykonane. Obecnie dostępne modele w postaci nauszników są wykonane z syntetycznych polimerów jak polipropylen, poliuretan czy guma silikonowa. Ma to wpływ na to, że te słuchawki są odpowiednio twarde, ściśle przylegają do powierzchni uszu oraz są plastyczne, przez co dopasowują się całkowicie do kształtu głowy.

Dla kogo słuchawki ochronne

Ochrona słuchu jest priorytetem przy wykonywaniu wielu zawodów. Z nauszników tłumiących hałas korzystają pracownicy wielu branż, między innymi:

  • osoby obsługujące takie urządzenia jak młoty pneumatyczne, szlifierki, tokarki, frezarki, wiertarki czy piły tarczowe
  • zakłady przemysłu metalurgicznego, tartaki, warsztaty samochodowe
  • pracownicy budowy, prac remontowych czy wyburzeniowych
  • zawodnicy łowiectwa i strzelectwa sportowego

Dodatkowe udogodnienia

Większość obecnie dostępnych słuchawek na rynku jest wyposażona w liczne technologie, które ułatwiają wykonywanie różnych czynności w trakcie używania słuchawek. Są to przykładowo: elektroniczny układ blokowania hałasu, złącze Bluetooth, dzięki któremu słuchawki ochronne mają funkcję trybu głośnomówiącego czy mikrofon, który umożliwia prowadzenie rozmów podczas noszenia słuchawek.