Wynajem samochodów na fali wzrostu

Ruch samochodowy w miastach oraz na trasach długodystansowych przybiera w szybkim tempie. Na przestrzeni lat 2008-2018 zarejestrowanych w Polsce zostało tak wiele aut, że ogólna ich liczba zwiększyła się z 7 mln do niemalże 30 mln pojazdów. Z tego przeważająca część to samochody osobowe. Ile z nich jest własnością kierowców? Przytłaczająca większość, choć wolumen aut na drogach jest systematycznie uzupełniany przez rosnącą ilość samochodów w wynajmie długoterminowym bądź innych formach wynajmu.

Czy zakup na pewno się opłaca?

Porównajmy sytuację dwóch kierowców. Jeden z nich kupił auto na kredyt, który musi opłacać przez sześć-osiem lat. Po ośmiu latach comiesięcznych spłat i sporych kosztów eksploatacyjnych musi zgodzić się na niewielką wartość odkupu zużytego auta. Inny kierowca, kierując się innym rachunkiem ekonomicznym, jeździł samochodem wynajętym długoterminowo. Kto zyskał?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Jednak faktem pozostaje, że branża rośnie. W pierwszym kwartale 2020 roku podniosła się o 7,7 proc r/r. Inną kwestią pozostaje wynajem krótkoterminowy.

Na krótki termin

Wypożyczalnia samochodów to miejsce, które oferuje wynajem aut na stosunkowo krótki czas. To korzystne rozwiązanie m.in dla turystyki czy podróży służbowych w niewielkim obszarze. Dodatkowo wypożyczalnie potrafią zaproponować korzystne promocje bądź rabaty, chociażby wynajem na trzy dni z zapłatą za dwa, jak tu https://comfortcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-krakow/

Dobre praktyki i konkurencja na rynku mogą skutkować atrakcyjnymi rozwiązaniami dla klientów. W cenie wynajmu spotyka się pełne wyposażenie m. in w fotelik samochodowy dla dzieci czy bagażnik. Oczywiście, należy sprawdzić, czy wszelkie formalności będą dostępne online. Jeśli tak, warto rozważyć wynajęcie krótkoterminowe zamiast użytkowania własnego auta lub korzystania z komunikacji publicznej.

Kiedy brak własnego auta

Sytuacje losowe wpływają na kolejny rodzaj wynajmu samochodów. Wiele firm ubezpieczeniowych posiada w ofercie samochód zastępczy na wypadek unieruchomienia własnego pojazdu. To niezwykle cenna i potrzebna inicjatywa z pewnością wpływająca na jakość oferty, o czym możemy się przekonać. Dla klientów tuw samochód zastępczy z oc jest pożądanym rozwiązaniem.

Co ciekawe, rosnącym rynkiem zainteresował się rząd. Nowe regulacje mają spowodować uporządkowanie systemu wynajmu w tym zakresie. Jedną z ważniejszych zmian ma być zasada, w myśl której samochód zastępczy z OC ma odpowiadać cechom użytkowym niesprawnego auta. Zakłady ubezpieczeń mają mieć większą kontrolę nad procesem wynajęcia, a terminy mają zostać uregulowane. Pomimo korzystnych uwarunkowań, newralgicznym momentem nadal pozostaje kontakt pomiędzy poszkodowanym, a ubezpieczycielem. Nowe przepisy mają to zmienić.

Wiele oblicz wynajmu

Jak widzimy, rynek motoryzacyjnego wynajmu posiada wiele odmian, od krótkoterminowych, nastawionych na turystykę, poprzez auta zastępcze do długotrwałych kontraktów. To dobry prognostyk dla konsumentów, gdyż rozwój firm korzystnie odbija się na skierowanej do nich ofercie. W tej branży powinniśmy się spodziewać optymistycznych prognoz