Każdy rodzaj budynku mieszkalnego czy użytkowego wymaga odpowiedniego ocieplenia. Do tego celu stosuje się techniki z wykorzystaniem różnego rodzaju materiału, który spełni swoje zadanie w stu procentach. Nowoczesne budownictwo cechuje się nowatorskimi rozwiązaniami, które zakładają ułatwienie montażu poszczególnych elementów oraz poprawę ich funkcjonalności. Do ocieplania budynków najczęściej wykorzystuje się warstwę izolacyjną w postaci odpowiedniej grubości styropianu lub drewna. Aby zakryć powłokę izolacyjną stosuje się specjalną mieszankę, najczęściej tynkową. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się inne, bardziej ekologiczne rozwiązania, wśród których prym wiodą profile elewacyjne wykonane z kompozytu.
Profile kompozytowe hitem na rynku budowlanym
Kompozytowe profile elewacyjne z każdym rokiem zyskują na popularności. Tendencja ta spowodowana jest uniwersalnością materiału kompozytowego, który jest wysoce wydajny i odporny na wiele szkodliwych faktorów. Wytrzymałość drzewnego kompozytu bierze się z połączenia jego dwóch komponentów: PCV, czyli polichlorku winylu oraz elementów powstałych w wyniku obróbki drzew liściastych w formie drobnej mączki. Taki miks zapewnia kompozytowi niespotykaną dotąd solidność i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Zastosowanie innowacyjnej kombinacji elementów sztucznych i naturalnych poleca się przede wszystkim w przypadku zewnętrznych elementów budynków jak elewacje, tarasy czy płoty. Kompozyt drzewny pomimo wykorzystywania związków chemicznych jest w pełni biodegradowalny i nie zaburza działania środowiska naturalnego, dlatego wielu zwolenników ekologicznych produktów skłania się ku kompozytowym profilom elewacyjnym.
Przewaga kompozytu nad drewnem
Drewno jest eleganckim i ponadczasowym materiałem budowlanym, który w budownictwie funkcjonuje od bardzo dawna. Jednak z ciągłym rozwojem nowych technologii naukowcy starają się udoskonalać istniejące już rozwiązania. Wynikiem takich działań jest właśnie kompozyt drzewny, który wyglądem i fakturą zbytnio nie odbiega od naturalnego drewna. Jednak właściwości kompozytu zdecydowanie przewyższają walory drewnianych konstrukcji.
Co sprawia, że materiał kompozytowy jest taki wyjątkowy? Przede wszystkim jego niezwykła solidność i wytrzymałość. Nawet najbardziej skrajne temperatury nie są w stanie zniszczyć powierzchni profili kompozytowych, które jako elewacja są w szczególności narażone na niepożądane działanie warunków atmosferycznych. Warstwa elewacji jest w zasadzie pierwszą warstwą ochronną budynku, dlatego musi być wykonana z wysokiej jakości tworzywa. Kompozyt jest odporny na wilgoć i silne promienie słoneczne, głównie dzięki mieszance komponentów wspomaganych przez zawartość „uszlachetniaczy”.
Dodatkowo profile kompozytowe są niewrażliwe na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Przypadkowe uderzenie ciężkim narzędziem nie powinno spowodować widocznych mankamentów w całej konstrukcji lub poszczególnych sekcjach elewacji.
Montaż profili elewacyjnych
Samodzielny montaż kompozytowych profili elewacyjnych jest możliwy, jednak zaleca się zatrudnienie fachowców, którzy położą warstwę elewacyjną sprawnie i profesjonalnie. Wiąże się to z dodatkowym kosztem, jednak warto potraktować taki wydatek jako długoterminową inwestycję w nasz dom.
Jeżeli jednak nie chcemy posiłkować się ekipą budowlaną, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi i akcesoriów do montażu profili. Niezbędne będą klipsy montażowe, które przytwierdza się do konstrukcji ściany w maksymalnej odległości 40cm od siebie. Po zakończonej czynności należy wykończyć całość panelami maskującymi, które zakamuflują wszelkie dziury i przerwy.