Odpowiednio wykonana izolacja przeciwwilgociowa jest niezwykle ważna podczas budowy domu i ma ochraniać budynek przed wnikaniem wody z zewnątrz. Budynek może być narażony na wilgoć przez opady atmosferyczne lub zalanie, jeżeli jest on położony w pobliżu zbiorników wodnych. Długotrwała wilgoć może doprowadzić do pojawienia się na ścianach pleśni lub grzybów, które stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia domowników. Przebywanie w pomieszczeniu w którym panuje wilgoć może doprowadzić do pojawienia się problemów z drogami oddechowymi lub astme. Dlatego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów powinna być wykonana w sposób staranny i dokładny. W szczególności hydroizolacja piwnicy, jeżeli budynek położony jest na terenie na którym mogą wystąpić powodzie. Ważna jest również izolacja fundamentów w starym domu.  W dzisiejszych czasach dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom izolacja starych fundamentów nie stanowi wyzwania dla firm budowlanych. Izolacja fundamentów musi być przeprowadzona dokładnie, przy użyciu materiałów najwyższej jakości, aby można było się cieszyć efektami na wiele lat.

Izolacja pionowa i  izolacja pozioma

Izolacja pozioma fundamentów stanowi ochronę budynku przed nasiąkaniem wilgoci przez mury. Chroni go przed przedostaniem się wilgoci do wnętrza budynku. Izolacji ścian fundamentowych pozioma jest wykonywana z papy na włókninie lub papy termozgrzewalnej. Izolacja pionowa ścian fundamentowych, tak jak pozostałe izolację przeciwwilgociowe zapobiega przenikaniu wilgoci z otoczenia do ściany budynku. Bardzo istotne jest to, aby izolacja była w  odpowiedni sposób zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Izolacja fundamentów, aby dobrze spełniała swoje zadanie powinna być wykonana w sposób jak najbardziej staranny i dokładny. Jeżeli dom położony jest powyżej poziomu wód gruntowych na podłożu żwirowym lub piaskowym, to należy wykonać izolację fundamentów lekką. Do jej wykonania używa się masy polimerowej lub masy bitumicznej. Jeżeli budynek postawiony jest powyżej poziomu wód gruntowych na powierzchni glinianej, to należy wykonać izolację średnią fundamentów. Izolacja średnia przeprowadzana jest z użyciem masy bitumicznej i polimerowej ,czasami używa się też w folii polietylenowej lub PVC.   W sytuacji kiedy dom mieści się na gruntach na których zaleganie wody jest długotrwałe to należy wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentów ciężką. Izolacja piwnicy jest bardzo ważna. Izolacja ciężka fundamentów wymaga większego nakładu finansowego i odpowiednio wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Jednak każda izolacja bez względu na rodzaj powinna być wykonana w sposób jak najbardziej dokładny z zużycie materiałów jak najlepszej jakości.

Ocieplanie fundamentów

Podczas prac budowlanych i przeprowadzania izolacji przeciwwilgociowej nie można zapomnieć o izolacji termicznej.  Jest ona wykonywana przy pomocy styropianu, szczególnie takiego o wysokiej wytrzymałości na ściskanie. Do izolacji termicznej można również użyć płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS.  Użyte materiały powinny chronić przed przenikaniem wilgoci jak również niską temperaturą. Podczas budowy domu należy odpowiednio zadbać o fundamenty- izolacja termiczna, jak i ochrona ścian przed wilgocią pozioma,  pozwolą cieszyć się efektami na kolejne lata. 

Izolacja fundamentów w domu jednorodzinnym