Decydując się na ułożenie brukowanych ścieżek w ogrodzie, należy mieć świadomość, że będą one narażone na wiele zagrożeń atmosferycznych, które mogą powodować ich zniekształcenia lub tworzyć koleiny. To powszechny problem źle wykonanych ścieżek, które po pewnym czasie stają się mniej stabilne i krzywe. Odpowiedzialne za to jest mieszanie się warstw gruntu, a także wypłukiwanie rodzimego gruntu. Sposobem na zapobiegnięcie temu jest geowłóknina drogowa zdobywająca coraz większe uznanie wśród budowlańców.

Geowłóknina to materiał wykonany ze specjalnych włókien. Zazwyczaj są to włókna syntetyczne (najczęściej polipropylen), ale można spotkać również bardziej naturalne. Zastosowanie syntetycznego materiału pozwala osiągnąć doskonałą odporność na wilgoć i mróz, a przy tym dużą wytrzymałość na rozciąganie.

Jak działa geowłóknina?

Dzięki swoim cechom jak wytrzymałość i elastyczność, geowłóknina drogowa świetnie zabezpiecza przed mieszaniem się warstw gruntu. Zapewnia to większość stabilność ułożonej ścieżki nawet w przypadku, kiedy narażona jest na większe obciążenia - na przykład jeśli stosowana jest jako podjazd do garażu dla samochodów.

Kolejną cechą geowłókniny drogowej jest wysoka wodoprzepuszczalność. Zapewnia wysoki poziom wchłanialności wody do gruntu, jednocześnie zapobiegając wyrastaniu chwastów. Pozwala to uzyskać efekt, ścieżki bez zielonych prześwitów, za które odpowiedzialne są chwasty. Wysoka trwałość geowłókniny zapewnia jej długowieczność, dzięki czemu idealnie będzie sprawowała swoje zadania przez długie lata.

Zastosowanie geowłókniny

Duży zakres cech geowłókniny powoduje, że posiada ona szerokie zastosowanie - idealnie sprawdzi się do poprawy stabilizacji stanu nawierzchni ścieżek ogrodowych oraz podjazdów dla samochodów. Ca bardzo istotne, sprawdzi się przy wielu rodzajach nawierzchni.

Geowłóknina drogowa - element ogrodowych ścieżek

Ogród i znajdujące się w nim ścieżki, nie jest jedynym miejscem, w którym warto rozważyć użycie geowłókniny. Polecana jest również przy budowie dachów zielonych, umacnianiu skarp oraz zabezpieczaniu systemów drenarskich - tutaj użyta zostanie tak zwana geowłóknina drenażowa.

Ogromny wybór

Producenci oraz dystrybutorzy geowłókniny postarali się, żeby można było zakupić ją w wielu rodzajach i kształtach. Najczęściej, geowłókninę możemy zakupić w rolkach o szerokości w do 2,5 m oraz długości od 12 m do 50 m. Wybór jest ogromny, ale czym kierować się przy zakupie? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając produkt, w pierwszej kolejności należy kierować się rodzajem gruntu, w jakim geowłóknina zostanie umieszczona. Geowłóknina wykonana z włókien naturalnych, polecana jest przede wszystkim do gruntów, w których strukturze dominuje glina (gleby gliniaste). Natomiast geowłóknina drogowa wykonana z włókien syntetycznych lepiej sprawdzi się w gruntach piaszczystych. Mając problem z podjęciem ostatecznej decyzji, warto ją skonsultować ze specjalistą. Źle dobrana geowłóknina może nie spełniać swoich zadań należycie.

Geowłóknina drogowa - niezastąpiony element ogrodowych ścieżek

Chcąc by nasze ścieżki w ogrodzie oraz podjazd do garażu były stabilne, a znajdujące się pod kostką brukową grunty nie podlegały wypłukiwaniu - konieczne jest skorzystanie z geowłókniny. Zapobiega powstawaniu kolein, a także gwarantuje utrzymanie stabilności podłoża. Przed zakupem warto pamiętać, żeby sprawdzić z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia, ponieważ w zależności od rodzaju gruntu dobierana jest odpowiednia geowłóknina. Tylko wybór odpowiedniego materiału jest gwarancją stabilności.